Ceny produktów mlecznych na światowej aukcji mocno spadły

Na wtorkowej aukcji ceny produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii spadły. Najbardziej staniała kazeina podpuszczkowa i odtłuszczone mleko w proszku oraz masło.

\"rolnictwo,

Indeks cen GDT zmniejszył się na giełdzie do 1 039 pkt. wobec 1 050 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 17 października br. (spadek o 1,0 proc.), co było nieznacznie powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Ceny OMP i masła bardzo spadły

Największy spadek zanotowały ceny kazeiny podpuszczkowej (-8,6 proc.), odtłuszczonego mleka w proszku (-5,6 proc.) oraz masła (-2,5 proc.)

Znacząco zmniejszyłą się ilość sprzedanych towarów.

Zdaniem analityków na uwagę zasługuje spadek cen masła.
 

Światowy rynek mleka wejdzie w spadkową fazę cyklu

Ekonomiści przewidują, że w najbliższych miesiącach światowy rynek mleka wejdzie w spadkową fazę cyklu.

Wyniki wczorajszej aukcji GDT stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym światowy rynek mleka osiągnął już szczyt cyklu i w kolejnych miesiącach obserwowany będzie spadek cen produktów mlecznych, w szczególności cen masła – przewiduje Olipra.

Polski nabiał po raz pierwszy na Global Dairy Trade

Od 21 listopada 2017 roku polskie produkty mleczarskie będą oferowane, po raz pierwszy w historii, na światowej giełdzie nabiału Global Dairy Trade (GDT Events) w Nowej Zelandii. Polskie towary sprzedawane będą za pośrednictwem Polish Dairy – pierwszego polskiego integratora obrotu.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here