Resort rolnictwa: Kontrola ziarna z Ukrainy nie wykazała nieprawidłowości

Wobec planowego przez Komisję Europejską zwiększenia bezcłowych kontyngentów w imporcie zbóż z Ukrainy, zapytaliśmy resort rolnictwa o wyniki kontroli wwożonego z Ukrainy ziarna.

 

\"rolnictwo,

 

Przypomnijmy – taką kontrolę kilka miesięcy temu zlecił minister Jurgiel. Jej przeprowadzenia domagali się producenci zbóż i organizacje ich zrzeszające. Od wielu lat zwracają oni uwagę, że ziarno, które przyjeżdża do nas zza wschodniej granicy jest dużo gorszej jakości, a co za tym tańsze od krajowego.

Poniżej prezentujemy odpowiedź ministerstwa rolnictwa:

„ Informuję, że w skutek działań MRiRW zboża importowane z Ukrainy objęte zostały zintensyfikowanymi i zaostrzonymi kontrolami jakości przez następujące Inspekcje: Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Państwową Inspekcję Sanitarną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcję Weterynaryjną.

Spośród zbóż sprowadzanych do Polski z Ukrainy importowane są głównie pszenica i kukurydza. Inspekcja Weterynaryjna nadzoruje import produktów roślinnych pochodzących z krajów trzecich przeznaczonych do żywienia zwierząt.

Zgodnie z przekazanymi informacjami w okresie 01.01.2016-31.08.2016 Inspekcja przeprowadziła 2366 kontroli przesyłek ziarna kukurydzy i pszenicy z Ukrainy. Wszystkie kontrole miały wynik pozytywny. Niektóre próbki ziarna kukurydzy badano również na obecność GMO i bakterii salmonelli. Próbki miały wynik ujemny.

W 2015 roku również nie zakwestionowano żadnej partii ziarna kukurydzy importowanej z Ukrainy na cele paszowe.

Przedstawiając powyższe informujemy, że system kontroli pasz stosowany w Polsce jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Unii Europejskiej. Polska, jako jeden z nielicznych krajów UE, przeprowadza kontrole na granicy zewnętrznej wszystkich pasz pochodzących z krajów trzecich.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości wdrażane są każdorazowo procedury służące intensyfikacji kontroli i przekazaniu stosownych informacji innym organom Inspekcji Weterynaryjnej, a w uzasadnionych przypadkach, także Komisji Europejskiej.

Wdrożony i sprawnie działający system kontroli granicznej pasz przywożonych z państw trzecich zapewnia ich bezpieczeństwo, a dodatkowo każdy potwierdzony przypadek naruszeń skutkuje niedopuszczeniem towaru do wwozu i jest podstawą do objęcia szczególnym nadzorem przesyłek pochodzących od konkretnego producenta.

Graniczną kontrolą jakości handlowej przeprowadzaną przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jest objęte ziarno zbóż przeznaczone do celów spożywczych z wyłączeniem zbóż przeznaczonych na paszę i do siewu.

Od 1 stycznia do końca września br. Inspekcja ta, w ramach kontroli granicznej, skontrolowała ogółem 190 partii ziarna zbóż przeznaczonego na cele spożywcze, pochodzącego z Ukrainy. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od tej Inspekcji ww. próbki ziarna odpowiadały deklaracji producenta w zakresie zbadanych cech organoleptycznych, wilgotności, zawartości zanieczyszczeń w przypadku prosa oraz wilgotności, zawartości białka, glutenu, liczby opadania, gęstości ziarna w stanie zsypnym w przypadku pszenicy.

W analizowanym okresie Inspekcja nie wydała żadnej decyzji zakazującej wprowadzenia do obrotu ziarna zbóż pochodzącego z Ukrainy. Ponadto w wyniku kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa w niektórych przypadkach stwierdzona została obecność nasion chwastów nie stanowiąca zagrożenia fitosanitarnego i nie dająca podstaw do podjęcia działań przez tę Inspekcję.

Jednocześnie Państwowa Inspekcja Sanitarna w 2016 r. nie stwierdziła nieprawidłowości w odniesieniu do zbóż importowanych z Ukrainy. Kontrola graniczna obejmowała sprawdzenie dokumentacji, kontrolę identyfikacyjną oraz oględziny i ocenę partii towaru. Każdorazowo organy PIS sprawdzały czy w przedłożonej do kontroli dokumentacji znajdują się wyniki badań laboratoryjnych wykonane w akredytowanym laboratorium potwierdzające spełnienie wymagań UE. Próbki do badań laboratoryjnych w ramach kontroli granicznej są pobierane w przypadku braku wyników ww. badań lub wątpliwości co do bezpieczeństwa danego towaru.

Podsumowując Departament Rynków Rolnych MRiRW uprzejmie informuje, że dotychczasowe wyniki kontroli nie wykazały nieprawidłowości w jakości sprowadzanego z Ukrainy ziarna.

Pragniemy zaznaczyć, że pomimo tego wzmożone kontrole zbóż z Ukrainy są kontynuowane, a ich wyniki na bieżąco monitorowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi”.

Nasuwa się tylko pytanie: czemu jest tak źle, skoro jest tak dobrze?

Jeśli chcieliby Państwo podzielić się z nami swoją opinią w tym temacie, zachęcamy do pisania na adres: redakcja@agronews.com.pl lub pozostawienia komentarza poniżej.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,550ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

HPAI: Tragedia w kurnikach na Mazowszu. Kolejne 26 ogniska grypy ptaków

Wirus HPAI dziesiątkuje polski drób. W tym roku potwierdzono już 169 ognisk ptasiej grypy. Większość z nich stwierdzono w dwóch województwach o najwyższym w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE