Resort rolnictwa proponuje nowy sposób ustalania stawek czynszu dzierżawnego

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego trafił do uzgodnień resortowych i konsultacji publicznych. Wysokość czynszu za dzierżawę zależeć ma m.in. od klasy gruntów oraz miejsca ich położenia.

 

\"rolnictwo,

 

– Projektowane rozporządzenie określi sposób ustalania wysokości czynszu dzierżawnego, w zależności od potencjału produkcyjnego przedmiotu dzierżawy, w szczególności w zależności od rodzaju i klasy gruntów oraz miejsca ich położenia, wartości księgowej budynków i budowli, charakteru możliwej do prowadzenia działalności gospodarczej – czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Zdaniem ministra Krzysztofa Jurgiela, rozwiązanie jest korzystne dla rolników, ponieważ to charakter wydzierżawianej nieruchomości, w tym możliwy sposób jej zagospodarowania oraz jej potencjał produkcyjny, będzie determinował wysokość czynszu.

– Ponadto zasady określone w projektowanym rozporządzeniu będą dotyczyły wszystkich podmiotów dzierżawiących nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w szczególności rolników indywidualnych, a nie tak jak dotychczas jedynie spółek, które zawarły umowy dzierżawy w trybie bezprzetargowym – wyjaśnia ministerstwo.

Do tej pory wysokość czynszu ustalana była w przetargach.

Termin zgłaszania uwag oraz przedstawienia opinii upływa 11 lipca 2016 r.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here