Rola kobiet w europejskim rolnictwie

W celu promowania roli europejskich rolniczek, Komitet Copa przedstawił przedwczoraj swoje stanowisko na ten temat na seminarium w Caceres. Przemawiając na seminarium, Adriana Bucco, Przewodnicząca Komisji Kobiet Komitetu Copa, powiedziała: kobiety są podstawą rolnictwa. Ich obecność w gospodarstwach stale się zwiększa i stanowią one 47% siły roboczej w Portugalii, 40% we Włoszech i w Austrii, 30% w Danii. W związku z tym ich praca musi zostać uznana.

Kobiety powinny być też traktowane równo pod względem statusu społecznego i dysponować odpowiednim zabezpieczeniem społecznym. W ten sposób będą mogły uzyskać bezpieczeństwo socjalne i dostęp do subsydiów na gospodarstwo.

Szkolenia i edukacja również są bardzo ważne dla rolniczek, gdyż umożliwiają innowacyjność i gwarantują dostosowanie gospodarstw do nowych sytuacji.

Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział: ponadto, mężczyźni i kobiety powinni być traktowani jednakowo w organach decyzyjnych. Wiele kobiet pracuje w rolnictwie, więc ważna jest ich wiedza, jednak mało jest ich w organach decyzyjnych.

Należy również skupić się na osiągnięciu celów z Barcelony, w szczególności w dziedzinie opieki nad dziećmi i zapewnienia żłobków na terenach wiejskich. Praca w gospodarstwie wymaga zaangażowania przez siedem dni w tygodniu, więc należy opracować strategie zastępowania kobiet w razie choroby lub macierzyństwa.

W seminarium zorganizowanym przez prezydencję hiszpańską, „Rola kobiet w zrównoważonym rozwoju środowiska wiejskiego”, uczestniczyli główni zainteresowani.

Źródło: COPA-COGECA, www.copa-cogeca.be, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here