Rolnice i chwościk w natarciu!

W województwie wielkopolskim, w uprawach buraka cukrowego zaobserwowano gąsienice rolnic w stadium L4, stwierdzono także występowanie chwościka buraka na liściach – informuje Zakład Metod Prognozowania Agrofagów i Ekonomiki Ochrony Roślin IOR-PIB.

Gąsienice rolnic są nagie i żerują najczęściej w nocy. Ich cechą charakterystyczną jest spiralne zwijanie się w czasie spoczynku lub w razie zaniepokojenia.

Chwościk buraka pojawia się zwykle w połowie lipca. Pierwsze objawy choroby występują na liściach najstarszych. Są to małe, brunatne plamki (2–4 mm średnicy), otoczone czerwoną lub brunatnoczerwoną obwódką. Z czasem czerwone zabarwienie może znikać i obwódka brunatnieje. Później porażeniu ulegają kolejne liście, aż do liści sercowych włącznie. Przy silnym porażeniu plamy łączą się, powodując zasychanie części blaszek liściowych lub całych liści.

Chwościk buraka najszybciej rozwija się w wysokiej temperaturze. Optymalny rozwój następuje przy temperaturach 25–35°C w dzień i powyżej 16°C nocą oraz przy wysokiej wilgotności powietrza.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here