Rolnicy apelują o przedłużenie pracy Ukraińcom

OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych wystąpiło z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o umożliwienie pozostania w naszym kraju pracownikom z Ukrainy, którym kończy się możliwość pobytu.

Ukraińcy, Sławomir Izdebski, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, truskawki, zbiór owoców, pracownicy z Ukrainy

OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych poprosiło premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybszą interwencję w sprawie umożliwienia pozostania pracowników z Ukrainy, którym kończy się możliwość pobytu na terenie naszego kraju.

Bez Ukraińców trudno będzie zebrać owoce

Przewodniczący OPZZ RiOR Sławomir Izdebski zauważa, że Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie, od wielu lat produkując najwięcej drobiu, pieczarek, mrożonek, jabłek, wiśni, porzeczek.

– Są to branże wymagające bardzo dużych nakładów pracy ludzkiej. Nagły brak pracowników z Ukrainy w związku z zamknięciem jej granic spowoduje załamanie wielu branż w naszej gospodarce i może zagrozić bezpieczeństwu utrzymania łańcucha dostaw żywności – pisze w liście do premiera Sławomir Izdebski.

– Obywatele Ukrainy mogli dotychczas wykonywać pracę na podstawie ruchu bezwizowego (maksymalnie 90 dni) lub na podstawie wiz w celu wykonywania pracy (od 6-12 miesięcy). Po tym okresie muszą powrócić na Ukrainę. Do tej pory w ich miejsce rotacyjnie przyjeżdżali inni pracownicy z nowymi zezwoleniami i wizami. Umożliwienie dalszego legalnego pozostania pracowników z Ukrainy znajdujących się obecnie na terenie Polski bez konieczności ich wyjazdu na Ukrainę jest niezbędne dla całej polskiej gospodarki – argumentuje Izdebski.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here