Rolnicy chcą wydłużenia terminów sporządzania planów nawozowych. Czy minister pójdzie im na rękę?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Roberta Telusa, w sprawie pilnych działań dotyczących zmiany terminów sporządzania planów nawozowych w praktyce „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia” w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe”. Obecnie rolnicy napotykają na znaczne trudności związane z opóźnieniami w analizie próbek glebowych, co uniemożliwia złożenie oświadczenia o posiadaniu planów zgodnie z wyznaczonym terminem.

Rolnicy chcą wydłużenia terminów sporządzania planów nawozowych

Wielu rolników nie będzie w stanie dotrzymać tego terminu

Zgodnie z wymogami praktyki, rolnicy są zobowiązani do posiadania planu nawozowego opracowanego w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności lub do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku składania wniosku. Jednak ze względu na obecne opóźnienia w analizie próbek glebowych, wielu rolników nie będzie w stanie dotrzymać tego terminu.

Zarząd KRIR podkreśla, że terminowe sporządzenie planów nawozowych ma kluczowe znaczenie dla skutecznego wdrażania ekoschematu „Rolnictwo węglowe”. Niemniej jednak, obecna sytuacja z opóźnieniami w analizach glebowych stawia rolników w niekorzystnej sytuacji i może uniemożliwić im dotrzymanie tego terminu.

„W związku z powyższym, apeluje się do Ministra Rolnictwa o podjęcie działań mających na celu wydłużenie terminu sporządzania planu nawozowego dla rolników uczestniczących w praktyce „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia”. Wnioskują, aby termin ten został wydłużony do 15 października, co pozwoliłoby rolnikom na dostosowanie się do nowych warunków i przygotowanie planów nawozowych w terminie” – czytamy w komunikacie KRIR.

Dopłaty do nawozów: Kolejna zmiana terminów. ARiMR przyjęła blisko 285 tys. wniosków

Wydłużenie terminu umożliwi rolnikom spełnienie wymogów

Zarząd KRIR zdaje sobie sprawę, że terminy są istotne dla efektywnego wdrażania ekoschematu, jednak biorąc pod uwagę trudności, z jakimi obecnie borykają się rolnicy w opracowaniu planów nawozowych, ale jest przekonany, że wydłużenie terminu umożliwi im spełnienie wymogów.

„Oczekuje się, że Minister Rolnictwa podejmie odpowiednie działania w celu rozważenia prośby KRIR i dokonania zmian, które umożliwią rolnikom dostosowanie się do wymogów ekoschematu „Rolnictwo węglowe” – podsumowuje KRIR

Źródło: KRIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Hodowcy świń pod kreską: Duże przeceny na rynku wieprzowiny

Polscy producenci tuczników nie mają powodów do radości. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni doszło do dużej przeceny żywca wieprzowego. Cena krajowych tuczników w kasie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj

Social Media

13,339FaniLubię
7,108ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics