Rolnicy czekają na ubezpieczenia. Z polisami ruszyła na razie Poczta

O ubezpieczaniach upraw było ostatnio głośno, a to za sprawą nowelizacji przepisów w tej kwestii. Rolnicy obawiali się, że zmiana ustawy w przededniu rozpoczęcia wiosennych ubezpieczeń może opóźnić termin ich wykupienia. Jak się okazuje – mieli rację. Wielu z nich chciałoby zawrzeć polisy już teraz, ale zakłady ze sprzedażą ruszy dopiero za kilka dni. Póki co tylko jeden ubezpieczyciel – Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – już ruszył z ofertą.

 

\"rolnictwo,

 

W tym roku sprzedaż polis rusza z opóźnieniem

Rolnicy zwracają uwagę, że w tym roku termin wykupu polis ubezpieczeniowych upraw jest bardzo późny. Jeśli dodamy do tego dwutygodniowy okres karencji, okaże się, że ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za uprawy dopiero z początkiem maja.  A przymrozki i gradobicia mogą zdarzyć się już teraz.  

– W razie pojawienia się mrozu, zostaję z niczym. Zakład, w którym chce ubezpieczyć swoje uprawy poinformował mnie, że zawarcie polisy będzie możliwe dopiero w piątek 15 kwietnia – mówi w rozmowie z nami producent rzepaku z okolic Płońska.

Ubezpieczenie upraw jest obowiązkowe

Każdy rolnik, który otrzymuje dopłaty bezpośrednie ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia. Chronionych polisą w ostatnich latach w Polsce było ok. 3,5 mln ha, a ubezpieczało się około 139 tys. rolników.
W poprzednich latach uprawom najbardziej zagrażały przymrozki, grad i ulewny deszcz. Sprawcą wielu szkód były też ujemne skutki przezimowania.

– Nie warto z dopełnieniem tego obowiązku zwlekać. Mamy nadzieję, że włączenie do sieci sprzedaży placówek pocztowych ułatwi rolnikom dostęp do ochrony upraw – mówi Gabriel Głusek, Członek Zarządu TUW Pocztowe.

Gdzie ubezpieczyć swoje uprawy?

W tym roku rolnicy będą mogli ubezpieczyć swoje uprawy z dotacją do 65 proc. stawki. Polisy mogą wykupić w jednym z pięciu zakładów, z którymi ministerstwo rolnictwa zawarło umowy w sprawie stosowania dopłat do składek:

  • Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń SA z siedzibą w Warszawie,
  • Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
  • Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu,
  • Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. K. Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics