Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wraz z Lubelską Izbą Rolniczą apelują do ministra rolnictwa o wprowadzenie środków zaradczych w związku z masowym wycofywaniem z obrotu środków ochrony roślin.
Samorządowcy w piśmie złożonym na ręce ministra rolnictwa i rozwoju wsi apelują o wprowadzenie rozwiązań, które umożliwiłyby rolnikom prowadzenie gospodarstw rolnych na wysokim poziomie oraz wprowadzenie skutecznych środków ochrony roślin zawierających biologiczne substancje czynne.
W tym roku w Polsce z rejestru zostanie wykreślonych ponad 54 substancji czynnych
Z roku na rok w Europie skracana jest lista substancji, które można wykorzystywać w przypadku ochrony roślin. Każdego roku lista dostępnych środków ochrony roślin coraz bardziej się uszczupla. Z rejestru na poziomie europejskim w roku 2021 zostanie wykreślonych ponad 70 substancji czynnych, zaś w przypadku Polski mowa jest o 54.
Ochrona roślin to istotna kwestia dla rolników, lecz przysparza ona coraz więcej problemów. Obecnie w rejestrze środków ochrony roślin obserwować można kolejne zmiany, które niosą za sobą nie tylko konieczność aktualizacji wiedzy posiadanej przez rolników ale też zagrożenia w ochronie roślin związane z wycofaniem niektórych substancji czynnych. W dłuższej perspektywie wycofanie substancji czynnych może okazać się niekorzystne dla producentów rolnych, ale skutki tych zmian odczują także konsumencie, ponieważ długofalowe efekty ograniczeń dotyczą wszystkich państw członkowskich UE i będą miały wpływ na sytuacje na rynku rolno-spożywczym.
AM/Redakcja AgroNews na podst. KRIR