Rolnicy kupujący tanie paliwo mogą nieświadomie wyłudzać VAT

Rolnicy kupujący tanie paliwo mogą nieświadomie uczestniczyć w wyłudzaniu podatku VAT. Tak wynika z informacji opublikowanej przez Ministerstwo Finansów. A oszustów, którzy proponują ropę lub benzynę w atrakcyjnych cenach przybywa. Przybywa też chętnych na taki zakup, zwłaszcza w tym trudnym dla branży rolnej roku.

 

\"rolnictwo,

 

– Na terytorium Polski zaobserwowano nasilenie zjawiska oszustw w obrocie paliwami. Do resortu finansów docierają niepokojące sygnały, że nabywcami paliwa od oszustów mogą być w coraz większym stopniu rolnicy, prawdopodobnie nieświadomi uczestnictwa w takim procederze – informuje Ministerstwo Finansów.

Resort wyjaśnia, że nadużycia w obrocie paliwami przyjmują często formę zorganizowaną w postaci transakcji karuzelowych. Polega to na stworzeniu pozornie legalnych sieci kilku lub kilkunastu podmiotów, których prawdziwym celem jest wyłudzenie z urzędu skarbowego zwrotu podatku VAT.

W procederze tym istotnym elementem jest wykorzystanie tzw. słupów, czyli np. rolników, którzy nieświadomie biorą udział w wyłudzeniach. Jak to możliwe? Wystarczy, że kupią paliwo od takiej firmy i już stają się mimowolnymi uczestnikami oszustwa. I niestety, to nieświadome uczestnictwo wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Przede wszystkim urząd skarbowy może zakwestionować u rolnika prawa do odliczenia podatku naliczonego w podatku VAT. Kolejną negatywną konsekwencją zakupu paliwa od oszusta jest możliwość nałożenia na rolnika obowiązku zapłaty podatku VAT od zakupionego paliwa, w przypadku gdy podatku nie rozliczy nieuczciwy sprzedawca. Poza tym rolnik może zostać zobowiązany do zapłacenia akcyzy i opłaty paliwowej, jeżeli nie zrobił tego sprzedawca. W takiej sytuacji urząd gminy może także odmówić zwrotu podatku akcyzowego. Ponadto za udział w procederze grozi kara grzywny (od 175 zł do 16,8 mln zł), kara pozbawienia wolności do 5 lat albo obie te kary łącznie.

Czytaj także:
We wrześniu rolnicy kupili więcej ciągników. Ale dobry impuls nie gwarantuje poprawy sytuacji

Jak zatem ustrzec się przed oszustwem?
Przede wszystkim należy bardzo uważnie dobierać kontrahentów, od których zakupywane jest paliwo i zawierać transakcje bezgotówkowe, a w przypadku płatności w formie gotówkowej upewnić się, że osoba przyjmująca należność jest wskazana z imienia i nazwiska na dowodzie KP oraz jest upoważniona przez sprzedawcę do odbioru gotówki. Należy również sprawdzać czy sprzedawcy paliwa są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT (sprawdzenie statusu podmiotu w VAT jest dostępne pod linkiem https://pfr.mf.gov.pl/?link=vat).
Poza tym w razie wątpliwości można sprawdzić, czy sprzedawcy paliwa są wymienieni w prowadzonym przez Ministra Finansów wykazie podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną. Powinni także figurować w bazie przedsiębiorstw posiadających koncesje w zakresie obrotu paliwami (baza dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki pod linkiem: http://bip.ure.gov.pl/bip/import/35,Baza – przedsiebiorstw – posiadajacych – koncesje.html)

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here