Rolnicy nie mogli złożyć wniosków o suszowe. WIR interweniuje

W związku możliwością aplikowania o tzw. pomoc suszową przez rolników, którzy ponieśli szkody w wyniku suszy, która wystąpiła w roku ubiegłym i złożyli wnioski za pomocą publicznej publiczne aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” o oszacowanie skutków suszy w roku 2021, do biur Wielkopolskiej Izby Rolniczej zaczęli się zgłaszać rolnicy z problem złożenia wniosków przez aplikacją.

Według opinii rolników opracowany elektroniczny system szacowania suszy stanowi dla wielu producentów rolnych swoistą nowość, co stwarza niedogodności związane z założeniem profilu zaufanego oraz potwierdzeniem tożsamości za pomocą kodów sms, e-mail lub weryfikację za pomocą bankowości elektronicznej.

Do Biur Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej zgłaszają się rolnicy, którzy nie mogli dokonać złożenia wniosku o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę w 2021 r.,  z uwagi na komunikat o przerwie serwisowej mającej trwać do 16 października do godz. 01:30, co skutecznie uniemożliwiło złożenie wniosku drogą elektroniczną.

Ponadto występują również przypadki, gdy rolnik wysłał wniosek, a przy próbie wygenerowania protokołu i szczegółowej kalkulacji w aplikacji zapisana jest tylko wersja robocza – z telefonicznej informacji przekazanej przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu wynika, iż z podobnym problemem zgłasza się coraz większa liczba rolników, beneficjentów programu klęskowego.

Wielkopolska izba Rolnicza zaniepokojona tym faktem zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zajęcie się przedstawionym problemem.

Z uwagi problemy oraz iż w nabór wniosków na pomoc suszową kończy się już w dniu 30 czerwca br. WIR zwróciła się również o możliwość jego przedłużenia lub ogłoszenia kolejnego naboru dla potencjalnych wnioskodawców po przeprowadzeniu akcji dodatkowego szacowania strat.

Pełną treść pisma mogą Państwo zobaczyć tutaj.

M. Ceglarek
WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zapraszamy na Krajowy Dzień Kukurydzy do Szepietowa

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu zapraszają w niedzielę 11 – go września na Krajowy Dzień...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE