Rolnicy nie muszą jednak potwierdzać odbioru paliwa

18 kwietnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewozu drogowego towarów wrażliwych, dostaw paliwa. Rolnicy mieli obawę, że te zmiany dotkną także ich. Jednak resort finansów uspokaja: rolnik prowadzący działalność rolniczą nie może być uznany za podmiot odbierający. A więc nie podlega obowiązkowi potwierdzania odbioru paliwa.

\"rolnik,

Monitorowanie przewozu paliw

Systemem rejestracji i monitorowania objęte zostaną towary często będące przedmiotem nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT i akcyzowym. Należą do nich m.in. paliwa silnikowe i ich pochodne, w tym biodiesel; dodatki do paliw; oleje smarowe; odmrażacze na bazie alkoholu etylowego; rozcieńczalniki i rozpuszczalniki; alkohol etylowy częściowo i całkowicie skażony oraz susz tytoniowy.

Zgodnie z nową ustawą, zakup paliwa do gospodarstwa będzie podlegał monitoringowi za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych przez organy celno-skarbowe. Będzie to dotyczyć przewozu paliwa ON w ilości powyżej 500 litrów jednorazowo. Zakupujący paliwo będzie zobowiązany do zgłoszenia transportu paliwa za pośrednictwem platformy.

Nowe rozwiązania mają przynieść wzrost dochodów budżetowych z podatków VAT i akcyzy. W latach 2017-2026 do budżetu państwa powinno wpłynąć ok. 6,5 mld zł z tytułu podatku VAT i akcyzowego.

Potwierdzenie odbioru paliwa tylko przez przedsiębiorcę

Rolnicy obawiali się, że przy zakupie większych ilości paliwa, za każdym razem będą musieli przechodzić skomplikowane procedury. Tymczasem, jak wyjaśnia resort finansów,  "rolnik prowadzący działalność rolniczą, o ile nie prowadzi jednocześnie działalności gospodarczej nie może być uznany za podmiot odbierający, w rozumieniu ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów." Oznacza to, że tylko przedsiębiorcy podlegają obowiązkowi potwierdzania odbioru paliwa.

Pełna treść wyjaśnienia Ministerstwa Finansów przesłana Krajowej Radzie Izb Rolniczych w sprawie zakupu paliwa przez rolnika znajduje się tu.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here