Rolnicy załamani. Napisali list do Ursuli von der Leyen

Copa-Cogeca wystosowała do Ursuli von der Leyen list otwarty, w którym przedstawiono główne przesłania rolników i oczekiwania podjęcia wspólnych działań ze strony Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. – Połowa państw członkowskich stoi w obliczu Protestu Rolników. Zadaniem UE jest zareagowanie na tę nadzwyczajną sytuację!

Rolnicy załamani. Napisali pismo do Ursuli von der Leyen

W ciągu najbliższych kilku dni protesty rolników mogą się nasilić i w większości państw członkowskich nastąpią mobilizacje do kolejnych demonstracji. Jest to historyczna unijna mobilizacja i zadaniem UE jest przedstawienie konkretnych i pilnych odpowiedzi. Przewodniczący: COPA – Christiane Lambert i COGECA – Lennart Nilsson wysłali list do Ursuli von der Leyen, w którym przedstawili główne przesłania rolników i oczekiwania podjęcia wspólnych działań ze strony Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Pełna treść listu

Szanowna Pani Przewodnicząca Komisji Europejskiej,

dziś musimy wysłuchać głosów, które rozbrzmiewają na terenach wiejskich, od zachodu po wschód Europy. Społeczność rolnicza stoi przed ogromnymi wyzwaniami i presją, jakie narosły w ostatnich latach.

Pani przewodnicząca! Jeśli w ciągu najbliższych kilku dni spotka się pani z rolnikami, będzie pani mogła usłyszeć, co ich łączy.

Obciążenia gospodarcze i biurokracja dławią rolników w całej UE.

W całej UE skutki kryzysów klimatycznych i geopolitycznych znacząco wpływają na rolnictwo wraz z obawą, że na gospodarstwa rolne zostanie nałożonych jeszcze więcej ograniczeń i europejskich przepisów, co będzie miało poważne i nieodwracalne konsekwencje dla spadku produkcji i dochodów rolników i jednoczesnego wzrostu importu produktów o niższych standardach środowiskowych i społecznych.

Przez ostatnie kilka lat głośno się wypowiadaliśmy, ale nikt nas nie wysłuchał!

W rezultacie sytuacja w wielu państwach członkowskich jest obecnie bardzo napięta, a rolnicy wychodzą na ulice, ponieważ przetrwanie europejskich gospodarstw rodzinnych jest zagrożone.

W swoim orędziu o stanie Unii wygłoszonym 13 września 2023 r. zaproponowała pani dialog strategiczny na temat przyszłości rolnictwa, aby zaangażować się w „więcej rozmów i mniej podziałów” oraz porzucić „odgórne podejście” określone w Zielonym Ładzie i w strategii Od pola do stołu.

Dialog jest niezbędny i z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że społeczność rolnicza jest częścią dialogu strategicznego, z nadzieją, że zostaniemy wysłuchani i zrozumiani. Wiemy jednak, że ta dyskusja skupi się na propozycjach i rozwiązaniach długoterminowych, o których będzie decydować nowa Komisja Europejska.

Dziś wszyscy członkowie Copa i Cogeca mówią, że istnieje pilna potrzeba udzielenia krótkoterminowych odpowiedzi na pytania zadawane przez tysiące rolników, którzy od kilku miesięcy okazują swoje cierpienie i brak zrozumienia:

  • trzeba wreszcie podjąć decyzję w sprawie bardzo potrzebnych odstępstw od warunków WPR (np. norm GAEC 6, 7 i , ekoschematów i wynikających z nich zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych do roku 2024. Potrzebujemy wspólnego działania, aby zaradzić tym poważnym trudnościom.
  • trzeba dostosować kolejną propozycję dotyczącą ukraińskich autonomicznych środków handlowych (ATM) poprzez stworzenie systemu zapewniającego określenie miejsca przeznaczenia wszystkich dostaw ukraińskich produktów rolnych przed wejściem do UE oraz wprowadzenie systemu gwarantującego dostarczenie ukraińskich produktów do miejsca przeznaczenia.

Należy wprowadzić progi importowe na wszystkie produkty rolne podlegające liberalizacji handlu w oparciu o średnią roczną lub kwartalną za łączne lata 2021 i 2022.

  • należy zapewnić wzajemność w zakresie standardów produkcji rolnej i równych warunków w celu zapewnienia sprawiedliwego handlu.

Import artykułów rolno-spożywczych wykracza daleko poza skutki liberalizacji handlu z Ukrainą. W tym sensie porozumienie Mercosur jest nie do przyjęcia dla większości rolników w UE; w tej chwili ciągłe naciski na doprowadzenie do tego porozumienia będą postrzegane przez społeczność rolników jako kolejna prowokacja i zwiększą możliwość odrzucenia decyzji podejmowanych przez Komisję Europejską.

Rolnictwo europejskie jest najbardziej zrównoważonym modelem na świecie. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze odgrywają kluczową rolę w łańcuchach dostaw żywności i energii, mają wiodące znaczenie w obecnym kontekście geopolitycznym i zasługują na uznanie za społeczność strategiczną.

Ponieważ tylko kilka miesięcy dzieli nas od kluczowych wyborów dla przyszłości Europy (wyborów do Parlamentu Europejskiego), społeczność rolnicza, która jest głównym odbiorcą pierwszej wspólnej polityki europejskiej, oczekuje reakcji ze strony europejskiej władzy wykonawczej, aby móc kontynuować swoją działalność w akceptowalnych warunkach, przy zapewnieniu godziwych dochodów i mniejszych obciążeniach administracyjnych.

Pozostajemy do Państwa dyspozycji w celu dyskusji w nadchodzących dniach i tygodniach. Prosimy o spotkanie wspólnie z naszymi rolnikami i członkami spółdzielni rolniczych.

Z poważaniem,

Przewodniczący:
COPA – Christiane Lambert
COGECA – Lennart Nilsson

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Byli w Brukseli rolnicy drut kolczasty i armatki wodne plus policja broniła budynku. Powinni żądać dymisji wan der layen bo ona celowo niszczy rolników i zrobi tylko tyle na ile jej pozwolą rolnicy a pozwolili na wszystko. Na niej stanie w zimnie i protesty nie zrobiły wrażenia. Fakt wyborów teraz można wykorzystać ściągnąć media i transparenty by wypierda@#$___aaaa wymieniać niekompetencję odwoływać się do niemieckiej gospodarki itp. ona boi się tylko o głosy.

    • Czy się zastanowiłeś czego oczekujesz wbrew dotychczasowym doświadczeniom z naszego podwórka? Policz ilu ministrów rolnictwa zmieniono w czasie kadencji PIS, a sprawy jak szły tak idą. Nie tędy droga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nieszczęśliwy wypadek przy załadunku drewna

11 czerwca w kompleksie leśnym w m. Brzozowica Duża doszło do nieszczęśliwego wypadku. Podczas załadunku drewna na przyczepę ciężarową wypadkowi uległ 28-latek, który Lotniczym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics