Rolnicy zapowiadają powrót do Warszawy. Szykują też blokady torów i granic

18 kwietnia odbędzie się w Warszawie wielka manifestacja rolników – zapowiedział w niedzielę szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. O powrocie rolników do Warszawy zdecydowało 10 marca Prezydium Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Planowana jest także blokada torów kolejowych w Polsce lub blokada granic przez które przewożone są półtusze z Danii i z Niemiec.

 

\"rolnictwo,
 

Ta decyzja to wynik braku reakcji rządzących na postulaty protestujących.

– Postulaty, które zostały przekazane na ręce polskiego rządu, na ręce polskiego ministra rolnictwa, nie zostały zrealizowane – mówił w niedzielę Sławomir Izdebski.

Dlatego rolnicze OPZZ zapowiada nasilenie akcji protestacyjnej.

– Teraz panuje przeświadczenie, że rolnicy wyszli w pole, to już skończyły się protesty. (…) Myślą, że my zeszliśmy z dróg pokonani. Otóż, drodzy państwo, absolutnie nie. Dzisiaj podjęliśmy uchwałę, powołaliśmy koordynatorów wojewódzkich, ci mają miesiąc czasu na przygotowanie zjazdów wojewódzkich i już 18 kwietnia przystępujemy do manifestacji w Warszawie – oświadczył przewodniczący porozumienia.

Kukiz popiera rolników

Protestujących poparł Paweł Kukiz – jeden z kandydatów na prezydenta. Muzyk przekonywał, że liczy na rosnące protesty w całym kraju.

– Państwo nie macie nawet pojęcia, jak ja się cieszę jako mieszkaniec wsi, że powstaje coś, co będzie kontrą, która zmiecie znienawidzony, przynajmniej przeze mnie, PSL. (…) To, co widzę na wsi, a mieszkam na wsi od lat, jest skandalem. Ja ciągle się dziwię, jak to jest, każdy z chłopów mówi mi: "mam dość tego PSL-u" – mówił Paweł Kukiz.

Postulaty rolników
W lutym w Warszawie w protestach udział wzięło kilka tysięcy rolników. Domagają się oni przede wszystkim natychmiastowych wypłat rekompensat dla gospodarzy, którzy ponieśli straty spowodowane przez dziki w swoich uprawach.
 

Czytaj także:

Rolnicza Solidarność zostaje w zielonym miasteczku. Będzie chleb dla premier od Wielkiego GMO
Sawicki poinformował o rezultatach prac zespołów specjalnych
Sawicki: chcę, by rolnik mógł bezpośrednio sprzedać także masło i zsiadłe mleko

Rolnicy chcą również dopłat do eksportu wieprzowiny, rekompensat za zakup kwoty mlecznej, uruchomienia skupu na potrzeby rezerw materiałowych, a także przywrócenia opłacalności produkcji mleka. Postulują także o uregulowanie sprzedaży państwowej ziemi po 1 maja 2016 r. oraz o umożliwienie tzw. sprzedaży bezpośredniej.

Solidarność RI cały czas protestuje
Pikietę przed kancelarią premiera kontynuuje "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" postanowiło przedłużyć o kolejne 10 dni protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, czyli co najmniej do 20 marca br.

Redakcja AgroNews, fot. OPZZRiOR

Źródło: własne, IAR, wpolityce.pl, gazeta.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here