Rolnicy zapowiadają protest podczas Europejskiego Forum Rolniczego

Szykują się kolejne protesty rolników. Już w najbliższy piątek w podrzeszowskiej Jasionce odbędzie się strajk organizowany przez rolnicze OPPZ. Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem akurat wtedy rozpoczyna się tam Europejskie Forum Rolnicze.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, Sławomir Izbebski, ASF, bioasekuracja, protesty rolników

Co rolnicy skupieni wokół lidera Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomira Izdebskiego mają do zarzucenia ministrowi rolnictwa? Przede wszystkim „całkowitą bezradność” w walce z ASF i brak wypłat odszkodowań dla hodowców świń. Zdaniem Izdebskiego polityka Jurgiela prowadzi do „nagminnej likwidacji” rodzinnych gospodarstw.

Swoje niezadowolenie związkowcy wyrażą podczas ogólnopolskiej akcji protestacyjnej przewidzianej na 23 marca 2018 roku w Jasionce koło Rzeszowa. Manifestacja ma się rozpocząć o godz. 12:00. Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem akurat wtedy rozpoczyna się tam Europejskie Forum Rolnicze, w którym udział weźmie m.in. Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa.

Rolnicze protesty w całej Polsce

Od początku marca odbyło się już kilka protestów. Część z nich organizowana była przez Unię Warzywno Ziemniaczanę: w Błaszkach, Wróblewie, Warcie, Ostrowie Wielkopolskim i Środzie Wielkopolskiej. Ich uczestnicy domagali się m.in. ograniczenia niekontrolowanego importu ziemniaków i warzyw do Polski, wzmożonych kontroli fitosanitarnych importowanych produktów rolnych oraz wprowadzenia niezapowiedzianych kontroli w polskich firmach handlujących produktami rolnymi.

Niezadowoleni hodowcy trzody chlewnj, którzy zmagają się z wirusem ASF,  protestowli także podczas Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. OPZZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here