Rolnicy znów tracą

Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu budżetu UE na rok 2013.

Stanowisko Rady zakłada 132,70 mld EUR w płatnościach (o 3,61 mld EUR więcej niż w budżecie na 2012 rok, ale o 5,23 mld EUR mniej niż w proponowanym przez KE wniosku) i 149,78 mld EUR w zobowiązaniach (o 1,88 mld EUR więcej niż w budżecie na 2012 rok, o 1,15 mld EUR mniej niż we wniosku KE) – wynika z analiz zespołu  monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA. 

Według Rady UE decyzja ta została podjęta na podstawie wyniku realizacji budżetu w przeszłości i realistycznych zdolności absorpcyjnych, a także ogólnego obecnego stanu finansów publicznych państw członkowskich. Największy wzrost w płatnościach przewidywanych przez Radę dotyczy zrównoważonego wzrostu gospodarczego (+6,71%).

Największy udział w tej pozycji przypadł unijnej polityce spójności, na którą wydatki wzrosły o 8,07%. Znaczące cięcia dotyczą zarządzania zasobami naturalnymi i ich ochrony. Środki na zobowiązania w tym dziale zostały zmniejszone w stosunku do wcześniejszej propozycji KE o 336,07 mln EUR, w tym o 67 mln EUR zredukowano środki przeznaczone na rolnictwo.

Natomiast całkowite środki na płatności w dziale tym zredukowano o 490,57 mln EUR, w tym również 67 mln EUR zabrano ze środków przeznaczonych na rolnictwo. Stanowisko Rady będzie dla prezydencji cypryjskiej mandatem do negocjowania budżetu UE na następny rok z Parlamentem Europejskim, który najprawdopodobniej w październiku bieżącego roku przyjmie poprawki do stanowiska Rady.  

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here