Rolnicza „Solidarność” nie zgadza się na senackie poprawki. \”Zapis pozwala na spekulacyjny obrót gruntami rolnymi\”

Rolniczej "Solidarności" nie podobają się senackie poprawki do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Związkowcy domagają się przywrócenia przepisów zaproponowanych przez Sejm pod koniec czerwca.

 

\"rolnictwo\"
 

Toczą się prace nad ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego. Nowe przepisy mają m.in. wprowadzić regulacje ograniczające podział gospodarstw rolnych i zapobiegać wykupowi ziemi przez obcokrajowców.

Pod koniec czerwca ustawę uchwalił Sejm. A kilka dni temu poprał ją Senat, wprowadzając ponad 20 poprawek. I na częśc z tych zmienionych zapisów nie zgadza się Rolnicza Solidarność.

Chodzi przede wszystkim o usunięcie przez Izbę Wyższą zapisu wprowadzającego wymóg osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego przez nabywcę przez okres co najmniej 10 lat.

Zdaniem senatora i przewodniczącego NSZZ Solidarność RI Jerzego Chróścikowskiego takie rozwiązanie "pozwala na spekulacyjny obrót gruntami rolnymi i preferuje osoby prawne w procesie nabywania ziemi kosztem rolników indywidualnych".

Związkowcy podkreślają, że zapis ograniczający możliwość sprzedaży przez 10 lat kupionej ziemi był jednym z mechanizmów antyspekulacyjnych uzgodnionych z premier Ewą Kopacz. Dlatego, rozżaleni poprawkami Senatu, wystosowali list otwarty do szefowej rządu. Domagają się w nim m.in. odrzucenia poprawek senackich przez Sejm i przyjęcia ustawy w kształcie zaproponowanym 25 czerwca przez posłów.

W przeciwnym razie rolnicy nie wykluczają wznowienia protestu przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. 
 

Czytaj także:

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z poprawkami Senatu
Senat: ARR będzie musiała zbyć udziały spółki Elewarr

Od 1 maja 2016 r. cudzoziemcy będą mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego ma ograniczyć wykup polskiej ziemi przez cudzoziemców i spółki z kapitałem zagranicznym oraz uniemożliwić obrót ziemią w celach spekulacyjnych. Ma ona zastąpić ustawę z 11 kwietnia 2003 roku.

Ustawa zawiera rozwiązania poprawiające strukturę obszarową gospodarstw rolnych oraz przeciwdziałające zarówno nieracjonalnym ekonomicznie podziałom gospodarstw rolnych, jak i nadmiernej koncentracji gruntów w jednych rękach. Określa  maksymalną powierzchnię rodzinnego gospodarstwa rolnego na maksymalnie 300 ha. W ustawie znalazły się też rozwiązania, które mają zapewnić prowadzenie działalności rolniczej przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Lutz Blohm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here