Rolnicza \”Solidarność\” przeciw oddaniu Elewarru ministrowi skarbu państwa

Rolnicza "Solidarność" broni Elewarru. Związkowcy sprzeciwiają się przekazaniu akcji tej spółki zbożowej Ministerstwu Skarbu Państwa i apelują, by pozostawić jej nadzór w dotychczasowym kształcie. Obecnie spółka należy do Agencji Rynku Rolnego, podległej ministrowi rolnictwa.

 

\"rolnictwo,
Magazyny Elewarru w Drobinie. Zdolność suszenia i czyszczenia ziarna wynosi tu po 800 ton na dobę

24 lipca Senat przyjął ustawę o Agencji Rynku Rolnego z kilkoma poprawkami. Nowe zapisy nakazują przekazanie Elewarru pod kontrolę Skarbu Państwa.

Rolnicza „Solidarność” jest zdania, że takie rozwiązanie będzie prowadzić do prywatyzacji tego przedsiębiorstwa.

– Przekazanie akcji do Ministerstwa Skarbu Państwa grozi niekontrolowaną prywatyzacją i wyzbyciem się przez Państwo strategicznego przedsiębiorstwa, jako  jednego z mechanizmów stabilizacji sytuacji na rynku zbóż – informuje NSZZ "Solidarność" RI.

Dlatego Związkowcy zwracają się z apelem do posłów, by odrzucili oni senackie poprawki do ustawy o Agencji Rynku Rolnego. Przekazali także Premier Ewie Kopacz uchwałę Prezydium Rady Krajowej Rolniczej „Solidarności” wyrażającą sprzeciw wobec przekazania akcji Elewarru.

Czytaj także:

Wojciechowski przeciw likwidacji
W podobnym tonie wypowiadał się także na początku czerwca Janusz Wojciechowski, Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, a także były prezes NIK.
 
W wywiadzie udzielonym portalowi wpolityce.pl, Wojciechowski zauważa, że problemem jest sposób zarządzania spółką, a nie samo istnienie Elewarru. 

 – Pomysłów likwidacji tego podmiotu nie popieram. W mojej ocenie potrzebna jest spółka, znajdująca się pod kontrolą państwa, która działałaby na rynku i go regulowała. Elewarr dysponuje gigantycznymi magazynami, może przyjąć do nich kilkaset tysięcy ton zboża – czytamy na wpolityce.pl
 
Z kolei w liście skierowanym do premier Ewy Kopacz, Wojciechowski zaapelował, by "powstrzymać działania, zmierzające do wyzbycia się państwowej kontroli nad tą spółką."
 
Zdaniem Wojciechowskiego Elewarr jest potrzebny i powinien prowadzić skup po rozsądnych cenach, by regulować rynek.
 
Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Elewarr

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here