Rolnik będzie mógł dorobić więcej bez utraty ubezpieczenia w KRUS?

Rolnik będzie mógł dorobić więcej na zleceniu i innych umowach – zakłada projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Sejm ponownie skierował go do prac Komisji Rolnictwa.

 

\"rolnictwo,
 

Poselski projekt zawiera propozycję zmiany, dzięki której rolnicy nie będą musieli rezygnować z ubezpieczenia w KRUS w momencie objęcia ich innym ubezpieczeniem społecznym.

Proponowane jest również zwiększenie kwoty, jaką rolnik lub domownik objęty ubezpieczeniem rolniczym będzie mógł zarobić. Według projektu kwota ma wzrosnąć do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Ponadto projekt m.in. umożliwia prezesowi KRUS lokowanie wolnych środków funduszu administracyjnego (czyli funduszu przeznaczonego na finansowanie kosztów obsługi ubezpieczenia oraz kosztów obsługi zadań w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego).

Projekt wpłynął do Sejmu z inicjatywy grupy posłów KP Prawo i Sprawiedliwość. Jego pierwsze czytanie zostało przeprowadzone w Komisjach: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaproponowały jego przyjęcie z poprawkami nie zmieniającymi istoty pierwotnego przedłożenia.

Sprawozdanie na forum Sejmu przestawił poseł Jan Duda. W związku z poprawkami zgłoszonymi podczas drugiego czytania projekt trafił ponownie do Komisji: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here