Rolnik Roku 2018 zgarnął 1000 euro. Poznaj zwycięzców konkursu WWF

Konkurs Rolnik Roku 2018 rozstrzygnięty. WWF po raz kolejny nagrodził rolników, którzy starają się ograniczać odpływ związków azotu i fosforu z gospodarstwa do wód. 

rolnik, rolnictwo, rolnik roku 2018, WWF, portal rolny, odpływ azotu, odpływ fosforu

Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego organizuje WWF. Wydarzeniu temu patronuje Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Rolnik Roku 2018. Znamy zwycięzców

W tegorocznej krajowej edycji konkursu tytuł Rolnik Roku otrzymał Krzysztof Kowalski z województwa mazowieckiego. Wraz ze swoją rodziną prowadzi on gospodarstwo konwencjonalne w sposób przyjazny środowisku morskiemu.

Za zwycięstwo pan Krzysztof otrzymał nagrodę w wysokości 1 000 euro. Natomiast w edycji międzynarodowej konkursu zawalczy o 10 000 euro. Odbędzie się ona w październiku.

II miejsce oraz nagroda w wysokości 500 euro zostały przyznane Pani Kamili Kasperskiej. Prowadzi ona ekologiczne gospodarstwo rolne „Anielskie Ogrody” w województwie lubuskim.

III miejsce oraz nagrodę w wysokości 300 euro otrzymali Państwo Barbara i Bartosz Idczakowie. Są właścicielami gospodarstwa ekologicznego „Lawendowa Osada” w województwie pomorskim.

Rolnik Roku 2018 nagrodzony za zrównoważone podejście 

W skład jury konkursu weszli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawiciele Fundacji WWF Polska. W ocenie p. Kowalskiego wzięli oni pod uwagę przede wszystkim jego zrównoważone podejście w prowadzeniu gospodarstwa. Przyczynia się ono do ochrony wód przed zanieczyszczeniem związkami azotu i fosforu.

Ograniczanie odpływu azotu i fosforu

Celem konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego jest promowanie praktyk ograniczających odpływ biogenów (związków azotu i fosforu) z gospodarstwa do wód. Praktyki te przyczyniają się do zmniejszenia eutrofizacji, ograniczenia zakwitów sinic oraz powstawania martwych stref w Morzu Bałtyckim.

WWF zachęca wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych znajdujących się w zlewisku Bałtyku do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

oprac. Kamila Szałaj, fot. WWF

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

five − 2 =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE