Rosja zakazuje wwozu jabłek z Białorusi

Rosja zakazuje importu jabłek z 31 firm z Białorusi. Moskwa chce w ten sposób ograniczyć wwóz towarów z objętych embargiem krajów, w tym z Polski. Na zdjęciu ilustrującym komunikat rosyjskiej inspekcji fitosanitarnej w tej sprawie widnieją jabłka właśnie od polskiego dostawcy.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, jabłka, embargo, jabłka z Polski, Białoruś

Zakaz wprowadzono wczoraj, po tym, jak Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselkhoznadzor) przeprowadziła kontrolę w 84 białoruskich firmach. W jej wyniku okazało się, że 31 przedsiębiorstw prawdopodobnie dostarcza na rosyjski rynek zakazane embargiem  produkty, w tym jabłka z Polski. Część z tych firm eksportowała do Rosji owoce, choć w ich magazynach nie było żadnych zapasów.

Spycharką po jabłkach

Rosja zacięcie broni swój rynek przed towarami z krajów objętych embargiem. Kilka dni temu, 08 lutego 2018 roku, inspektorzy fitosanitarni wykryli w Kursku dostawę świeżych jabłek z Polski. Ponad tonę tych owoców natychmiast zniszczono.  Rosselkhoznadzor zamieścił nawet zdjęcia z tej utylizacji na swojej stronie internetowej.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, jabłka, embargo, jabłka z Polski, Białoruś

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Rosselkhoznadzor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here