Rosja złagodzi zakaz importu zwierząt z krajów UE

Rosja przygotowuje się do zniesienia zakazu importu żywca (bydła i owiec) oraz materiału
genetycznego z sześciu spośród ośmiu krajów Wspólnoty, które maja problemy z tzw, wirusem ze Schmallenbergu.

Rosjanie zamierzają wznowić import z tych krajów UE oraz z regionów Wspólnoty, w których notuje się spadek liczby nowych zachorowań na wirusa. Dotyczyć to może Włoch, Hiszpanii, Belgii oraz Luksemburga, gdzie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie odnotowano żadnych nowych przypadków epidemii.

Rosjanie zamierzają także zezwolić na import zwierząt z Francji oraz Holandii, ale tylko z tych regionów, które są wolne od wirusa. Zanim zwierzęta trafią (z tych dwóch krajów) do Rosji będą musiały przejść kwarantannę w krajach UE wolnych od wirusa. Ponadto będą musiały przejść pozytywnie testy na tą chorobę (w 7 oraz w 14 dniu kwarantanny).

Import jabłek będzie jednak dalej zakazany. Ponadto import zwierząt z Niemiec oraz z Wielkiej Brytanii będzie nadal objęty embargiem. Rosjanie nie zamierzają także znosić na razie zakazu importu Żywca wieprzowego z krajów Wspólnoty. Problem ten najbardziej dotyka kraje bałtyckie, które tradycyjnie handlowały Żywcem wieprzowym z Rosją.

Problem zakazu jest luźno związany z zagrożeniem wirusem ze Schmallenberu, a jego rozwiązanie Rosjanie uzależniają przede wszystkim od spełnienia przez Wspólnotę odpowiednich wymogów stawianych przez Moskwę.

Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: Komisji Europejskiej, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak zbierać i suszyć grzyby?

W Polsce rośnie około 1400 rodzajów jadalnych grzybów, a do obrotu dopuszczonych jest 47. Jak je zbierać, suszyć i przyrządzać opowiada dr Cecylia Uklańska-Pusz...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,950ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE