Rosną prognozy tegorocznej produkcji pszenicy w UE

Według Komisji Europejskiej zbiory pszenicy w krajach Unii Europejskiej powinny zdecydowanie wzrosnąć w porównaniu z 2020 rokiem. Produkcję pszenicy miękkiej szacuje się na 127,23 mln ton (+7,7% r/r), a durum na 7,76 mln ton (+7,4% r/r). W stosunku do średniej 5-letniej będzie to wynik o 4% lepszy dla odmian pszenicy miękkiej, ale warto zwrócić uwagę, że zbiory pszenicy durum będą nadal aż o 7,1% gorsze od średniej.

Rosną prognozy tegorocznej produkcji pszenicy w UE
Rosną prognozy tegorocznej produkcji pszenicy w UE

Według prognozy z 27-05-2021 tegoroczne zbiory wszystkich zbóż w UE powinny minimalnie przekroczyć 293 mln ton. Oznacza to skromny wzrost w stosunku do prognozy sprzed miesiąca (+0,1%), ale wynik o ponad 4% lepszy od ubiegłorocznego rezultatu i też w stosunku do średniej 5-letniej.

W prognozie z końca maja Komisja Europejska zwiększyła (m/m) oczekiwaną produkcję pszenicy, owsa i żyta, ale obniżyła w przypadku pozostałych gatunków.

Zbiory kukurydzy

Zbiory kukurydzy ocenia się na 71,23 mln ton – poziom o ponad 9% wyższy niż rok temu i 7,1% lepszy od średniej.

Produkcja jęczmienia szacowana jest na 54,96 mln ton, co jeśli się sprawdzi będzie wynikiem minimalnie gorszym niż rok temu, ale ciągle 2,9% powyżej średniej.

Obok pszenicy durum, spadek o ponad 7% poniżej średniej odnotować powinno też pszenżyto. KE szacuje, że kraje UE wyprodukują w tym roku 10,62 mln ton pszenżyta, czyli prawie 0,8 mln ton (-7,2%) poniżej średniej 5-letniej.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

trzynaście + 15 =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,870ObserwującyObserwuj
7,080SubskrybującySubskrybuj

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego poszukują mikroorganizmów „zjadających” plastiki

Poszukiwania nieznanych dotąd mikroorganizmów rozkładających plastiki to główny cel projektu prowadzonego przez zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Projekt, którego celem jest odnalezienie mikroorganizów...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE