Rośnie import wieprzowiny. Deficyt handlowy mocno w górę

Maleje eksport polskiej wieprzowiny, rośnie za to jej import. Spadają natomiast ceny tego mięsa. Deficyt w handlu wieprzowiną wzrósł w pierwszej połowie tego roku o niemal 24 proc.

 import wieprzowiny,  eksport wieprzowiny,  świnie,  trzoda chlewna,  produkcja trzody chlewnej,  mięso wieprzowe,  BGŻ BNP Paribas

Import wieprzowiny

W pierwszej połowie 2018 r. zwiększył się import wieprzowiny do Polski.

Jak wynika z najnowszej analizy BGŻ BNP , import wieprzowiny do Polski wzrósł w tym okresie o 9,7 proc. (r/r) w ujęciu ilościowym oraz spadł o 2 proc. (r/r) w ujęciu wartościowym.

– W konsekwencji, przeciętna cena zaimportowanej wieprzowiny była o 10,7 proc. niższa niż przed rokiem – wyjaśniają bankowi analitycy.

Warto przy tym zauważyć, że na koniec sierpnia cena zbytu wieprzowiny była o 12,5 proc. niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Eksport wieprzowiny

Z kolei eksport w pierwszym półroczu 2018 roku w relacji rocznej wzrósł o 0,6 proc. w ujęciu wolumenowym. Ale obniżył się o 13,6 proc. w ujęciu wartościowym,  przez co przeciętna cena wyeksportowanej wieprzowiny spadła o 14,1 proc.

W wyniku tych zmian, deficyt w handlu wieprzowiną wzrósł w pierwszej połowie 2018 r. o 23,7 proc. (r/r) do 1,16 mld zł – wynika z najnowszej analizy BGŻ BNP Paribas.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Źródło: Bank BGŻ Paribas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here