Rośnie polski eksport produktów rolno-spożywczych

Rok 2016 to kolejny rok wzrostu polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych. W minionym roku jego wartość wyniosła 24,2 mld euro i była o ponad 1 proc. wyższa niż w 2015 r.

 

\"rolnictwo,

 

Wzrost wartości eksportu odnotowano w odniesieniu do większości grup towarowych, m.in. mięsa czerwonego i drobiowego, ryb i ich przetworów, warzyw i owoców (łącznie z przetworami), przetworów zbożowo-mącznych oraz cukru i wyrobów cukierniczych. Spadek cen światowych spowodował, że pomimo wzrostu wolumenu, zmniejszyła się wartość eksportu produktów mleczarskich i ziarna zbóż. W wyniku mniejszych niż w 2015 r. zbiorów rzepaku znacznemu zmniejszeniu uległ eksport nasion roślin oleistych.

Import produktów rolno-spożywczych

Import produktów rolno-spożywczych w 2016 r. osiągnął poziom 17,1 mld euro. Jest to wynik o ponad 6 proc. wyższy niż w 2015 r. Najbardziej znaczący był wzrost importu ryb i ich przetworów oraz nasion roślin oleistych.

Dodatnie saldo obrotów handlu produktami rolno-spożywczymi

Saldo obrotów handlu produktami rolno-spożywczymi z zagranicą było dodatnie i wyniosło 7,1 mld EUR. Tak jak w roku poprzednim największe dodatnie saldo uzyskano w handlu mięsem drobiowym i czerwonym. O 20 proc. zwiększyła się nadwyżka obrotów przetworami zbożowo-mącznymi.

Znaczną nadwyżkę osiągnięto także w handlu zagranicznym tytoniem i wyrobami tytoniowymi (blisko 1,3 mld euro), ale była ona mniejsza niż w 2015 r. Tradycyjnie ujemne saldo notowano w handlu makuchami, owocami, alkoholem (winami i wyrobami spirytusowymi), kawą, herbatą i kakao oraz żywymi zwierzętami.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Źródło: Biuletyn Polska Ziemia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here