Rozdzielenie ASF dzików i świń coraz bliższe

Być może już niedługo choroby ASF u dzików i u świń będą traktowana oddzielnie. Od wielu miesięcy zabiega o to Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej Pierwszym krokiem do przyjęcia takiego rozwiązania są zmiany w Kodeksie Zdrowia Zwierząt Lądowych.

\"rolnictwo,

Nowa wersja rozdziału Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych

Jak informuje KZP-PTCH, podczas Sesji Generalnej OIE w maju 2017 r. przyjęto nową wersję rozdziału Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE. Odnosi się ona do generalnych warunków ustanawiania statusów ASF dla krajów, stref lub kompartymentów. Zmiany te dopuszczają możliwość handlu w przypadku państw, na terytorium których występują przypadki ASF u dzików.

Eksport drgnie?

Uznanie chorób ASF u świń i dzików za oddzielne ma zasadnicze znaczenie z punktu widzenia eksportu wieprzowiny poza kraje Unii Europejskiej. Chodzi tu głównie o państwa azjatyckie, które w większości nie chciały uznać regionalizacji terenów wolnych od ASF przyjętych przez UE.


– Naszym zdaniem, nowe zasady handlu będą skuteczne jeżeli nie pojawi się wirus ASF w populacji świń domowych. Oznacza to, że należy wyeliminować z produkcji gospodarstwa niespełniające zasad bioasekuracji, gdyż to one stanowią największe zagrożenie – uważają przedstawiciele KZP-PTCH.

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here