Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności do rynku chińskiego. Podczas spotkania omówiono najważniejsze postulaty dotyczące poszerzenia możliwości eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin.

Stanowisko Polski

Wiceminister Jacek Czerniak zwrócił uwagę na kwestię uznania przez władze Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) regionalizacji w zakresie grypy ptaków i wznowienia eksportu polskiego mięsa drobiowego, z uwzględnieniem tej zasady.

– Zasada regionalizacji w stosunku do polskiego mięsa drobiowego jest przestrzegana na najbardziej wymagających rynkach, a polski drób jest eksportowany do krajów i regionów na całym świecie – dodał sekretarz stanu.

Sekretarz stanu podsumował ustalenia dotychczasowych polsko-chińskich rozmów technicznych oraz działania podejmowane w tym zakresie przez polski resort rolnictwa i rozwoju wsi. Wiceminister Czerniak przypomniał również, że 5 kwietnia br. Polska odzyskała status kraju wolnego od grypy ptaków.

– Polska jest liderem produkcji drobiu w Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że przywrócenie eksportu polskiego mięsa drobiowego na rynek chiński przyniesie obustronne korzyści – podkreślił wiceminister Jacek Czerniak.

Stanowisko Chin

Wiceminister LYU Weihong potwierdziła, że strona chińska jest gotowa do pogłębiania dwustronnej współpracy i działań na rzecz zwiększania importu produktów rolno-spożywczych z Polski.

Podsumowanie rozmów

Strony uzgodniły intensyfikację prac nad przywróceniem eksportu polskiego mięsa drobiowego do ChRL oraz nad zakończeniem procedur dostępowych dla innych produktów.

Przedstawiciele polskiego resort rolnictwa i rozwoju wsi zorganizowali również dla delegacji GACC wizytę w jednym z polskich zakładów przetwórstwa mięsa drobiowego. Jej celem było zaprezentowanie przedstawicielom chińskich władz standardów bezpieczeństwa żywności obowiązujących w Polsce i Unii Europejskiej.

Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi

Chiny to ważny partner Polski w handlu rolno-spożywczym. W 2023 r. polski eksport do ChRL osiągnął wielkość 147,6 mln euro. Od kilku lat największym zainteresowaniem chińskich konsumentów cieszą się polskie mleko i produkty mleczne. Resort rolnictwa prowadzi na Chińskim rynku liczne działania informacyjno-promocyjne. W 2024 r. polskie stoiska będą organizowane w maju – na targach Sial China w Szanghaju oraz w sierpniu – na targach FOOD EXPO PRO w Hongkongu.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics