Rozporządzeniem w ASF. Minister zapowiada zaostrzenie zasad bioasekuracji

Z przeprowadzonych dotychczas analiz wynika, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się choroby ASF jest zbyt duża populacja dzików – poinformował resort rolnictwa. Ministerstwo przygotowuje nowe rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem pomoru.

\"rolnictwo,
 

Wczoraj w ministerstwie odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem ASF.

ASF w natarciu

W tym roku w Polsce odnotowano wystąpienie 216 przypadków ASF u dzików oraz  26 ognisk ASF u swiń. Najwięcej ognisk wystąpiło w województwie lubelskim – 16 oraz podlaskim – 8 i mazowieckim – 2. Wszystkie ogniska wystąpiły w obszarach objętych ograniczeniami lub w obszarach zagrożenia.

Winne dziki

Z przeprowadzonych dotychczas analiz wynika, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się choroby jest w dalszym ciągu zbyt duża populacja dzików. Minister Jurgiel polecił opracowanie rozwiązań ustawowych, które pozwolą na podjęcie skutecznych działań w tym zakresie.

Rozporządzeniem w ASF

Na ukończeniu są prace dotyczące rozporządzeń w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2019. W przygotowaniu jest także rządowe rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotyczy ono m.in. zasad  stosowania pasz dla trzody chlewnej, zaostrzenia zasad bioasekuracji, jak również rekompensat.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here