Rusza kampania cukrownicza. Jakie plony? Jakie ceny?

Susza spowodowała, że w tym roku kampania cukrownicza wystartowała z opóźnieniem.

 

\"rolnictwo,

 

Jak informuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, pełną parą pracują na razie dwie cukrownie, a wkrótce dołączą do nich kolejne.

W wielu rejonach warunki pogodowe nadal są trudne, co rodzi uzasadniony niepokój o wielkość start przy zbiorze buraków. A deszczu jest w dalszym ciągu niewiele.

– Według naszych szacunków, buraki zbierane będą z powierzchni ok. 170 tys. ha. Średni plon 50 t/ha, polaryzacja 17,9 proc. Tegoroczna produkcja wyniesie ogółem ok. 8500 tys. ton buraków cukrowych, z których zostanie wyprodukowanych ok. 1300 tys. t cukru. – informuje KZPBC.

I przypomina, żę zgodnie z umową kontraktacyjną o szkodach, które wystąpiły na plantacji, każdy plantator powinien pisemnie poinformować producenta cukru, co pozwoli uniknąć naliczania kar przez cukrownię za niewywiązanie się z wielkości dostawy.

Czytaj także:
Jak zminimalizować straty przy zbiorze buraków cukrowych?

Cena minimalna
W kampanii 2015/16 kurs stosowany do ceny minimalnej buraków wynosi 4,2176 zł/euro. Cena minimalna buraków (o standardowej zawartości cukru 16 proc.) wynosi 26,29 euro/t. W przeliczeniu na złoty po kursie 4,2176 zł/euro wynosi 110,88 zł/t.

Ile za tonę?

Producenci buraka cukrowego mogą jednak liczyć na cenę wyższą niż minimalna. W trwającej właśnie kampanii koncerny za buraki kwotowe 16-procentowe płacą odpowiednio:
•    Krajowa Spółka Cukrowa SA – nie mniej niż 115 zł/t;
•    Nordzucker Polska SA – 110,88 zł/t + podział nadwyżki;
•    Pfeifer & Langen Polska SA – nie mniej niż 110,88 zł/t;
•    Pfeifer & Langen Glinojeck SA – 110,88 zł/t + podział nadwyżki;
•    Südzucker Polska SA – 110,88 zł/t + podział nadwyżki.

Dużo mniejsze plony
Kazimierz Kobza, Dyrektor Biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego ocenia, że tegoroczne zbiory wyniosą ok. 8,5 mln ton wobec 13,2 mln ton zebranych w 2014 roku.

– W tym roku plony zredukowała głównie susza. Należy jednak pamiętać, że poważnie zmniejszyła się także powierzchnia uprawy buraka cukrowego. Spadek ten wyniósł ok. 20 tysięcy hektarów w stosunku do roku ubiegłego, dlatego siłą rzeczy zbiory będą mniejsze – mówi w rozmowie z nami Dyrektor Kobza. I dodaje, że wysokość plonu z hektara spadła do 50 t wobec 68 t w ubiegłym roku.

Z kolei według wstępnych szacunków opublikowanych przez GUS, zbiory buraków cukrowych wyniosą ok. 7,9 mln t. i będą niższe o ok. 41 proc. niż w 2014 roku. GUS szacuje, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych będzie mniejsza o ok. 11 proc. i wyniesie 0,2 mln ha.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/David Wright

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here