Ruszyły konsultacje! System płatności bezpośrednich w latach 2015-2020

Rozpoczynamy szeroką dyskusję na temat kształtu płatności bezpośrednich w nowej perspektywie finansowej, które obowiązywać będą w Polsce od 2015 r.

 

\"\"

 

Nowe unijne ramy prawne Wspólnej Polityki Rolnej pozwoliły na opracowanie i zaproponowanie spójnego systemu wsparcia bezpośredniego, ukierunkowanego na rolników rozwojowych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponuje, między innymi, wdrożenie płatności dodatkowych na bazie środków przesuniętych z II-go filaru WPR (25%), ukierunkowując to dodatkowe wsparcie na grupę gospodarstw średnich. Pozwoli to na skuteczniejsze wspieranie dochodów tych gospodarstw, które nie osiągają takich korzyści wynikających ze skali produkcji, jak gospodarstwa największe, niemniej jednak mają szanse na trwały rozwój.

Przedstawiamy dziś trzy możliwe warianty wdrożenia płatności dodatkowych. W każdym z nich płatność do wszystkich kwalifikujących się hektarów nie będzie mniejsza niż 184 EUR/ha, tj. o 2 euro na hektar wiecej niż srednia wynikająca z unijnej propozycji płatności na I filar, bez przesunięcia 25 % z II filara.

W zależności od przyjętego rozwiązania, wysokość wsparcia wzrośnie, osiągając w jednym z proponowanych wariantów stawkę 246 EUR/ha.

Czytaj także:
Dobre wiadomości dla ubiegających się o wsparcie z działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej"
Zmiany w wysokości odszkodowań dla rolników
Zapoznaj się z nową klasyfikacją i oznakowaniem środków ochrony roślin!

Ponadto, rolnicy, którzy zdecydują się na zwiększenie towarowości swoich gospodarstw będą mogli dodatkowo skorzystać z nowych form płatności do produkcji, zwiększając tym samym ilość pozyskiwanych środków. Na dopłaty powiązane z produkcją proponuje się skierować 15 % środków przeznaczonych na płatności bezpośrednie.

Wyższe wsparcie uzyskają także młodzi rolnicy, a prostszymi regułami będą objęte małe gospodarstwa rolne. System wsparcia bezpośredniego będzie komplementarny ze wsparciem w ramach PROW 2014-2020.

Nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje i dziś rozpoczynamy proces konsultacji społecznych, które potrwają do 11 lipca br. Czekamy na opinie i sugestie wszystkich, szczególnie rolniczych środowisk, które prosimy kierować na adres: konsultacje.platnosci@minrol.gov.pl.

Państwa opinie i uwagi będą uwzględnione przy podejmowaniu ostatecznych rozstrzygnięć w tym zakresie.
Szczegółowe omówienie proponowanego systemu płatności bezpośrednich w latach 2015-2020 zamieszczamy poniżej.

SYSTEM PŁATNOŚCI BEZPOŚREDNICH W POLSCE W LATACH 2015-2020 – projekt do konsultacji

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics