Bezpieczna praca w rolnictwie w wyobrażeniu dzieci

17 czerwca br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się uroczyste zakończenie IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci – „Bezpiecznie na wsi". Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowała konkurs we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, przy udziale 2 509 szkół podstawowych.

Co roku konkurs ma inny temat do zilustrowania przez dzieci. Prace plastyczne oceniane są wg dwóch kategorii wiekowych – dla uczniów klas 0-3 i dla klas 4-6. po ogłoszeniu eliminacji pracownicy Kasy z wydziałów prewencji, pedagodzy, często też sami rodzice starają się przybliżyć dzieciom cel i tytułowe zadanie.

W IV edycji konkursu należało zinterpretować dość trudne, jak się okazało, hasło: „Nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu” (wiążące się z ok. 12 proc. wypadków w rolnictwie, spowodowanych przez pochwycenie lub uderzenie przez ruchome części maszyn i narzędzia rolnicze).

Spośród nadesłanych ponad 36 400 prac wojewódzkie komisje konkursowe wybrały 96, a z tej grupy Centralna Komisja Konkursowa wyłoniła 16 finałowych.

W I grupie wiekowej:

·    I miejsce zdobyła Karolina Sołtysiak, ze Szkoły Podstawowej im. A. Fiedlera w Połajewie, woj., wielkopolskie;

 

\"\"

 

·    II miejsce zajął  Kacper Staśkiewicz, z Zespołu Szkół w Słobódce, w woj. podlaskim;
 

 

\"\"

 

·    III miejsce – Karolina Biedka, ze Szkoły Podstawowej nr 1, im. Pr. Antoniego Kołodzieja w Domaradzu z woj. podkarpackiego.
 

 

\"\"

 

W grupie II zwyciężyli:

·    I miejsce – Nikola Marciniak, Szkoła Podstawowa w Baniach, woj. zachodniopomorskie;
 

 

\"\"

 

·    II miejsce – Wiktor Psykała, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Ustroniu Morskim, woj. zachodniopomorskie;
 

 

\"\"

 


·    III miejsce – Oliwia Faustyna Kaźmierczak, SP w Miłaczewie, woj. wielkopolskie.

 

 

\"\"

 

W obu grupach przyznano także wyróżnienia. Pełna lista laureatów!

Zwycięskie rysunki zostały zaprezentowane w sejmowej „galerii”, a autorów obdarowano cennymi upominkami. W imieniu honorowego patrona Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego nagrody wręczył Podsekretarz Stanu Tadeusz Nalewajk. Nagrody od Państwowej Inspekcji Pracy przekazała dzieciom Małgorzata Kwiatkowska, Zastępca Głównego Inspektora Pracy.

Z największą pulą nagród przybył Prezes KRUS, Artura Brzóska – organizator konkursu i gospodarz finałowego spotkania – i Zastępca Prezesa Kasy, Janina Pszczółkowska. Były także upominki od patronów medialnych – Agro Serwisu i  Agromechaniki, oraz sponsorów:  OIKOS, Bayer Crop Science i firmy BIN.

Prezes KRUS, Artur Brzóska, w kilku słowach podsumowania konkursu, dziękując wszystkim uczestnikom i gratulując dzieciom sukcesów, powiedział m.in. – Praca i życie w gospodarstwie rolnym nieustannie się przenikają – nie sposób ich rozdzielić. Zadaniem dorosłych jest więc również czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci, zwłaszcza najmłodszych, zapewnienie im opieki i właściwych warunków do zabawy. Jednocześnie, istotne jest zwrócenie uwagi dzieci na możliwe zagrożenia dla ich życia, zdrowia.

Zwracając się do dzieci, Prezes zaznaczył – W otoczeniu pracy rolniczej Waszych rodziców jest, niestety, szczególnie dużo zagrożeń. Dlatego w działaniach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego staramy się ukazywać właściwe zachowania  podczas pracy rolniczej, w czasie zabaw dzieci w pobliżu codziennego miejsca pracy ich rodziców.

Wasze konkursowe prace plastyczne dowodzą, że twórcza wyobraźnia nie ma granic. Jestem pod wrażeniem wymowy konkursowych rysunków, Waszej wiedzy, talentu, pomysłowości i różnorodności sposobów ukazania niełatwej idei tegorocznego konkursu.

Pełna galeria prac.

Źródło: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Hodowcy świń pod kreską: Duże przeceny na rynku wieprzowiny

Polscy producenci tuczników nie mają powodów do radości. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni doszło do dużej przeceny żywca wieprzowego. Cena krajowych tuczników w kasie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj

Social Media

13,341FaniLubię
7,108ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics