Bezpieczna praca w rolnictwie w wyobrażeniu dzieci

17 czerwca br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się uroczyste zakończenie IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci – „Bezpiecznie na wsi". Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowała konkurs we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, przy udziale 2 509 szkół podstawowych.

Co roku konkurs ma inny temat do zilustrowania przez dzieci. Prace plastyczne oceniane są wg dwóch kategorii wiekowych – dla uczniów klas 0-3 i dla klas 4-6. po ogłoszeniu eliminacji pracownicy Kasy z wydziałów prewencji, pedagodzy, często też sami rodzice starają się przybliżyć dzieciom cel i tytułowe zadanie.

W IV edycji konkursu należało zinterpretować dość trudne, jak się okazało, hasło: „Nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu” (wiążące się z ok. 12 proc. wypadków w rolnictwie, spowodowanych przez pochwycenie lub uderzenie przez ruchome części maszyn i narzędzia rolnicze).

Spośród nadesłanych ponad 36 400 prac wojewódzkie komisje konkursowe wybrały 96, a z tej grupy Centralna Komisja Konkursowa wyłoniła 16 finałowych.

W I grupie wiekowej:

·    I miejsce zdobyła Karolina Sołtysiak, ze Szkoły Podstawowej im. A. Fiedlera w Połajewie, woj., wielkopolskie;

 

\"\"

 

·    II miejsce zajął  Kacper Staśkiewicz, z Zespołu Szkół w Słobódce, w woj. podlaskim;
 

 

\"\"

 

·    III miejsce – Karolina Biedka, ze Szkoły Podstawowej nr 1, im. Pr. Antoniego Kołodzieja w Domaradzu z woj. podkarpackiego.
 

 

\"\"

 

W grupie II zwyciężyli:

·    I miejsce – Nikola Marciniak, Szkoła Podstawowa w Baniach, woj. zachodniopomorskie;
 

 

\"\"

 

·    II miejsce – Wiktor Psykała, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Ustroniu Morskim, woj. zachodniopomorskie;
 

 

\"\"

 


·    III miejsce – Oliwia Faustyna Kaźmierczak, SP w Miłaczewie, woj. wielkopolskie.

 

 

\"\"

 

W obu grupach przyznano także wyróżnienia. Pełna lista laureatów!

Zwycięskie rysunki zostały zaprezentowane w sejmowej „galerii”, a autorów obdarowano cennymi upominkami. W imieniu honorowego patrona Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego nagrody wręczył Podsekretarz Stanu Tadeusz Nalewajk. Nagrody od Państwowej Inspekcji Pracy przekazała dzieciom Małgorzata Kwiatkowska, Zastępca Głównego Inspektora Pracy.

Z największą pulą nagród przybył Prezes KRUS, Artura Brzóska – organizator konkursu i gospodarz finałowego spotkania – i Zastępca Prezesa Kasy, Janina Pszczółkowska. Były także upominki od patronów medialnych – Agro Serwisu i  Agromechaniki, oraz sponsorów:  OIKOS, Bayer Crop Science i firmy BIN.

Prezes KRUS, Artur Brzóska, w kilku słowach podsumowania konkursu, dziękując wszystkim uczestnikom i gratulując dzieciom sukcesów, powiedział m.in. – Praca i życie w gospodarstwie rolnym nieustannie się przenikają – nie sposób ich rozdzielić. Zadaniem dorosłych jest więc również czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci, zwłaszcza najmłodszych, zapewnienie im opieki i właściwych warunków do zabawy. Jednocześnie, istotne jest zwrócenie uwagi dzieci na możliwe zagrożenia dla ich życia, zdrowia.

Zwracając się do dzieci, Prezes zaznaczył – W otoczeniu pracy rolniczej Waszych rodziców jest, niestety, szczególnie dużo zagrożeń. Dlatego w działaniach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego staramy się ukazywać właściwe zachowania  podczas pracy rolniczej, w czasie zabaw dzieci w pobliżu codziennego miejsca pracy ich rodziców.

Wasze konkursowe prace plastyczne dowodzą, że twórcza wyobraźnia nie ma granic. Jestem pod wrażeniem wymowy konkursowych rysunków, Waszej wiedzy, talentu, pomysłowości i różnorodności sposobów ukazania niełatwej idei tegorocznego konkursu.

Pełna galeria prac.

Źródło: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics