Rynek tuczników pod kreską. Ceny nie pokrywają kosztów produkcji

Europejski rynek tuczników w 20 tygodniu pozostał bez zmian. Nadwyżka podaży tuczników w Niemczech nie do końca została zagospodarowana, ale ostatecznie obecny poziom cen skupu żywca wieprzowego został zaakceptowany przez wszystkich uczestników rynku. Rynek krajowy świń nieznacznie się ożywił. Skutkiem ożywienia jest niewielki wzrost średniej ceny tuczników do 8,10 zł/kg kl E (+0,10 zł) w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Rynek tuczników pod kreską. Ceny nie pokrywają kosztów produkcji
Rynek tuczników pod kreską. Ceny nie pokrywają kosztów produkcji

W notowaniach ISN jedynie w Danii zanotowano wzrost ceny (+3₵) w stosunku do poprzedniego tygodnia dzięki nowym kontraktom eksportowym. Unijny eksport wieprzowiny do Chin dalej pozostaje na ograniczonym poziomie. Problemy logistyczne w chińskich portach z powodu Covid-19 pogarszają sytuację eksporterów.

Sezonowy wzrost handlu wieprzowiną nie jest widoczny jak w latach ubiegłych

W Notowaniach VEZG w dniu 18/05/2022 cena tuczników w Niemczech pozostała bez zmian 1,80 €/kg (wbc).

Wzrost cen żywności oraz wysoka inflacja wpływa na bardziej ostrożne zachowania zakupowe konsumentów, a sezonowy wzrost handlu wieprzowiną nie jest widoczny jak w latach ubiegłych. Słabszemu popytowi towarzyszy mniejsza podaż żywca, która w najbliższych miesiącach prawdopodobnie pozostanie w trendzie malejącym. Daje to trochę nadziei na możliwość poprawy sytuacji producentów świń pod warunkiem pojawienia się impulsów popytowych. Uznanie przez Ukrainę unijnej regionalizacji ASF stwarza dla Polski dodatkowe możliwości eksportu i może dać impuls do wzrostu cen skupu.

Sytuacja branży mięsnej w Polsce: ceny nawozów, wojna i choroby zakaźne

Oferowane stawki nie pokrywają rosnących kosztów produkcji żywca wieprzowego

Rynek krajowy świń nieznacznie się ożywił. Skutkiem ożywienia jest niewielki wzrost średniej ceny tuczników do 8,10 zł/kg kl E (+0,10 zł) w stosunku do ubiegłego tygodnia. Nie poprawiło to jednak sytuacji producentów trzody chlewnej. Oferowane stawki nie pokrywają rosnących kosztów produkcji żywca wieprzowego. Wiele chlewni tuczowych nadal pozostaje pusta w oczekiwaniu na poprawę koniunktury.

Źródło: POLPIG

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrakty na zboża i oleiste znów na minusie

Przedświąteczny tydzień przynosi korektę spadkową wcześniejszych wzrostów na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Czwartek jest ostatnią w tym tygodniu sesją w Chicago i Paryżu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics