Rynek zbóż i oleistych: wróciły wzrosty notowań!

Na rynek giełdowy zbóż i oleistych powróciły w piątek wzrosty notowań. W konsekwencji amerykański i unijny kontrakt na pszenicę wspiął się na wielomiesięczne maksima. Od dłuższego już czasu notowania pszenicy wspierane są przez niesprzyjającą pogodę dla nowych upraw tego zboża w Rosji i Europie Zachodniej. W końcówce piątkowej sesji w Chicago ceny tego zboża zaczęły gwałtowniej rosnąć, uzyskując wsparcie w publikacji miesięcznych prognoz USDA.

Rynek zbóż i oleistych: wróciły wzrosty notowań!

I prognoza USDA na nowy sezon zakłada gorsze niż w 2023 roku zbiory pszenicy w Rosji, na Ukrainie i w UE oraz dalszy spadek globalnych zapasów tego zboża. 

W konsekwencji piątkowych wzrostów notowania amerykańskiej i unijnej pszenicy wspięły się wielomiesięczne maksima (obydwa kontrakty są najdroższe od (lipca-sierpnia 2023).

Warto zauważyć, że w piątek w Paryżu zakończył się obrót majową serią pszenicy (ok. 211 eur/t) i od dzisiaj najbliższym notowanym terminem realizacji kontraktu jest wrzesień (ujęty w tabeli poniżej).

Także kukurydza zyskiwała na wartości w końcówce tygodnia

Notowania kukurydzy rosły, naśladując pszenicę, ale też wspierane były zapowiedzią pogorszenia światowego bilansu tego zboża w sezonie 2024/25.

RZUT OKA NA WYKRESY:

Giełda w Paryżu:

Notowania pszenicy SRW w Chicago:

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics