Rząd ułatwi sprzedaż świń na obszarach ASF

Będzie kolejna nowelizacja specustawy dotyczącej ASF. Resort rolnictwa chce ułatwić sprzedaż świń na obszarach ASF.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, ASF, specustawa, sprzedaż świń na obszarach ASF.

Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Sprzedaż świń na obszarach ASF będzie łatwiejsza

Zaproponowano rozwiązanie, które ułatwi rolnikom sprzedaż świń na obszarach ASF (z terenów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa ASF).

– W praktyce oznacza to objęcie rozwiązaniami przewidzianymi w tej ustawie także mięsa ze świń wolnych od wirusa ASF, a utrzymywanych w gospodarstwach położonych na obszarach objętych restrykcjami w związku z wystąpieniem ASF – wyjaśnia nam Małgorzata Książyk z biura prasowego ministerstwa rolnictwa.

Prawo zamówień publicznych nie będzie stosowane

Obecnie do zamówień na dostawy produktów mięsnych pochodzących ze świń utrzymywanych co najmniej 2 miesiące bezpośrednio przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych na obszarach ASF nie stosuje się przepisów Prawa zamówień publicznych.

Po zmianach przepis ten będzie dotyczył także mięsa wyprodukowanego i pozyskanego ze zdrowych świń z obszarów ASF. Jest jednak warunek – oferowane mięso wieprzowe musi spełniać wymagania weterynaryjne.

Nowe regulacje mają obowiązywać z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Kamila Szałaj

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here