Rząd zaostrzy przepisy o ASF

Afrykański pomór świń (ASF) objął już niemal całą wschodnią ścianę naszego kraju. Inspekcja weterynaryjna poinformowała, o kolejnym, sześdziesiątym ognisku tej choroby.

\"\"

 

Rząd planuje dalsze obostrzenia.  Podjął decyzję o  znowelizowaniu rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF.

Obostrzenia będą obowiązywały w całym kraju

W projektowanym rozporządzeniu m.in. doprecyzowano obostrzenia dotyczące używania w chowie i hodowli świń zielonki, ziaren lub słomy pochodzących z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia. Obostrzenia te dotyczą gospodarstw na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Projekt reguluje kwestie świń przemieszczanych z terenów ASF do natychmiastowego uboju. Ubój taki jest dopuszczony jedynie na koniec dnia uboju, w którym nie prowadzi się już następnie uboju żadnych innych świń. Ma to na celu zmniejszyć ryzyko ewentualnego skażenia wirusem partii mięsa pozyskanego ze świń pochodzących z obszarów wolnych od afrykańskiego pomoru świń.

Ponadto w gospodarstwach położonych na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami oraz obszarze zagrożenia zakazuje się prowadzenia uboju świń w celu produkcji mięsa na użytek własny innych niż utrzymywane w tym gospodarstwie.

Oprac. na podstawie: kzp-ptch
Redakcja AgroNews, fot. pixabay
 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here