Rzeka mleka popłynęła w proteście

W związku z trudną sytuacją na rynku mleka, Europejska Rada Mleczarska (EMB) zorganizowała w ubiegłym tygodniu demonstrację przed Parlamentem Europejskim w Brukseli – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

W tym samym czasie w Londynie odbyło się spotkanie kryzysowe producentów mleka, w którym według wstępnych danych szacunkowych wzięło udział około tysiąca uczestników. David Handley, przewodniczący brytyjskiej organizacji "Farmers for Action" oświadczył, że jeśli problem niskich cen skupu nie zostanie rozwiązany, rolnicy rozpoczną akcję, która będzie miała na celu zakłócenie dostaw mleka. Istnieje ponadto ryzyko, że protest zbiegnie się w czasie z Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie.

Jak informuje FAMMU/FAPA, rolnicy zrzeszeni w EMB protestowali w Brukseli przeciwko „niegospodarności" na europejskim rynku mleczarskim. Podczas demonstracji plac Place de Luxemburg zamienił się w rzekę mleka, która miała symbolizować obecną nadwyżkę produkcji. Według EMB nadwyżka mleka na rynku powoduje spadek cen do niebezpiecznie niskich poziomów, co może doprowadzić do bankructwa wielu producentów. Rolnicy zrzeszeni w EMB domagają się, aby w świetle obecnie planowanej reformy organizacji rynku rolnego w UE zrealizowano konkretne działania, które przywróciłyby równowagę na rynku.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: FAMMU/FAPA
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here