Rzepak się opłaca

Rosną ceny rzepaku. Na giełdzie MATIF w Paryżu przekroczyły już 300 Euro za tonę. Firmy skupowe zachęcają producentów do podpisywania kontraktów – informuje Redakcja Rolna TVP.

Ale wielu wciąż się zastanawia. Najpierw trzeba oszacować straty. Zimą eksperci szacowali, że areał upraw rzepaku w tym roku wzrośnie od 3 do 10% i może osiągnąć nawet 2,7 mln ton.

Pogoda zweryfikowała te plany. Na młodych roślinach pojawiła się pleśń i zgnilizna korzeni. 

 
Agnieszka Krawczyk, ODR w Łosiowie: wiosna tegoroczna nie była korzystna, zarówno dla zbóż jak i rzepaku, dlatego powinniśmy się spodziewać obniżki plonów. 
 
Mariusz Olejnik, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku: po wymarznięciach, po wymoknięciach, po różnego rodzaju chorobach mamy szacunki zbiorów o około 10% niższe. 
 
Edward Folęga, rolnik ze wsi Leśniczówka: 180 tysięcy hektarów rzepaku zasialiśmy, z tego 30 tysięcy nam wypadło, ten śnieg zbyt długo leżał.  
 
Tymczasem cena zaczęła rosnąć z dnia na dzień i firmy skupowe zaczęły naciskać na rolników, aby podpisywali z nimi umowy kontraktacyjne na dostawy ziarna. 
 
Edward Golińczak, rolnik ze wsi Kojęcin: dostałem kilka sms-ów od firm skupujących, że zamierzają podpisywać umowy kontraktacyjne z rolnikami, którzy mają rzepak. Cena o 110 złotych za kwintal. 
 
Dzisiaj stawki są już o 10 złotych za kwintal wyższe. Ten rok miał być przełomowy w uprawie rzepaku na biopaliwa. Ale wątpliwe, czy tak się stanie. 
 
Wiktor Nowakowski, prezes RSP w Leśnicy: był duży boom, nacisk na to, żeby produkować, obsiewać większy areał rzepakiem, żeby kierować go na przetwórstwo i biopaliwa, coś tam się we mnie zrobiło nie tak w tym kole zamachowym, bo znowu pojawiły się głosy, że nie pójdzie tak duża ilość rzepaku na biopaliwa, której wyeksportować nie będziemy mogli. 
 
Marek Froelich, Opolska Izba Rolnicza: rolnicy mają w większości podpisane kontrakty jednak na konsumpcję. 
 
A rezygnacja z dopłat do upraw roślin energetycznych jeszcze bardziej zniechęciła rolników do sprzedaży ziarna na biopaliwa.
 
Źródło: Mariusz Drożdż, Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here