Są pierwsze wyloty omacnicy. Zbliża się pora na introdukcję kruszynka

W kukurydzy pojawiają się już motyle omacnicy prosowianki. Należy zatem rozpocząć obserwacje pod kątem nalotów tego szkodnika.

\"rolnik,

Z sygnalizacji Instytutu Ochrony Roślin PIB wynika, że na Podkarpaciu w nocy z 12 na 13 czerwca do pułapki świetlnej odłowiono pierwszego w tym roku samca omacnicy prosowianki.

Z kolei pierwsza w tym roku samica omacnicy prosowianki na Podkarpaciu (w stacji doświadczalnej IOR) wyleciała z poczwarki 10 czerwca.

Dodatkowo obok niej pojawiło się 7 samców – wyjaśnia prof. Paweł K. Bereś z IOR w Rzeszowie.

Jego zdaniem niebawem rozpoczną się intensywniejsze wyloty szkodnika z resztek pożniwnych kukurydzy

Czas na introdukcję kruszynka

Prof. Bereś przypomina, że już za kilka dni należy rozpocząć introdukcję kruszynka. Larwy tej małej błonkówki rozwijają się w jajach omacnicy i żywią się nimi, niszcząc w ten sposób szkodnika. 

Introdukcja kruszynka polega na wprowadzeniu go poprzez samodzielne zawieszenie na kukurydzy kartonowych zawieszek zawierających owada.

– Pierwsza introdukcja biopreparatu rozpocznie się pod koniec drugiej do połowy trzeciej dekady czerwca. Prognozowany termin pierwszego wyłożenia biopreparatu dla Podkarpacia z uwzględnieniem biologii szkodnika (tj. terminu nalotu samic i rozpoczęcia składania jaj) to okres między 18 a 25 czerwca – wyjaśnia prof. Bereś.

oprac. K. Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. dr hab. inż. Paweł K. Bereś, prof. nadzw., Instytut Ochrony Roślin – PIB

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics