Samorząd rolniczy domaga się zwolnienia z podatku wszystkich rolników

Samorząd rolników zwrócił się do ministra finansów z wnioskiem o zwolnienie wszystkich rolników z podatku od czynności cywilno-prawnych przy nabyciu gruntów, bez względu na wielkość nabywanej nieruchomości.

\"rolnictwo,

Dyskryminacja rolników?

Obecnie zwolnieni z podatku od zakupu ziemi zwolnieni są rolnicy, którzy utworzą lub powiększą gospodarstwo rolne nie mniejsze niż 11 ha i nie większe niż 300 ha.

Zdaniem samorządu rolniczego powyższe zmiany spowodowały dyskryminację rolników, szczególnie z południowo-wschodniej Polski, gdzie średnia powierzchnia gospodarstw wynosi ok. 3,5 ha.

– Tam każdy zakup gruntów rolnych obciążony jest dodatkowym podatkiem – wyjaśnia Krajowa Rada Izb Rolniczych. I przypomina, że na terenach Polski południowo-wschodniej niemal niemożliwym jest zakup ziemi powyżej 11 ha w ramach jednej transakcji, ponieważ – z uwagi na duże rozdrobnienie ziemi – takich działek jest niewiele.

Dlatego KRIR zwróciła się do ministra finansów z wnioskiem o „zmianę przepisów w sposób uwzględniający strukturę gospodarstw w poszczególnych regionach Polski i niedyskryminujący rolników nabywających mniejsze areały ziemi”.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Marta Nowak-Woźnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here