Samorząd rolniczy nie odpuszcza w kwestii kar dla rolników

Krajowa Rada Izb Rolniczych nie odpuszcza w kwestii kar dla rolników za nieprawidłowości w wymogach dotyczących płatności bezpośrednich.
 

\"rolnictwo,
 

Zarząd KRIR zwrócił się ponownie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby w 2015 roku odstąpić od karania gospodarzy. Samorząd rolniczy tłumaczy, że przepisy określające przyznawanie płatności bezpośrednich w 2015 roku zostały wprowadzone późno, a znacząco różnią się od dotychczasowych.

– Nowe zasady zostały doprecyzowane dopiero w marcu 2015 roku, kiedy zrobione już były zasiewy jesienne w 2014 roku – czytamy w komunikaice KRIR.

Zdaniem KRIR takie informacje powinny być znane rolnikom już w momencie zasiewów w 2014 r. i nie mogą być podstawą do nakładania kar w roku 2015.

Przypomnijmy. Samorząd rolniczy kilka tygodni temu zwrócił sie do resortu rolnictwa, by umożliwił on odstąpienie od karania za nieprawidłowe wywiązywanie się z obowiązku zazieleniania rolników, którzy udowodnią, że dokonali zasiewów jesienią 2014 r. Wówczas ministerstwo rolnictwa poinformowało, że takie rozwiąznie nie wchodzi w rachubę.

Resort w odpowiedzi wskazał, że rozporządzenie ministra z 6 marca br. w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu ich dywersyfikacji określa jedynie termin, w trakcie którego kontrolowana będzie ta praktyka. Aten przypada na okres od dnia 15 maja do dnia 15 lipca.

Ministerstwo podkreśla też, że prowadziło liczne kampanie informujące o projektowanym systemie płatności bezpośrednich, w tym o zobowiązaniach wynikających z zazielenienia.
 

Czytaj także:

Premie dla młodych rolników. Kto i ile może dostać?
Podlaskie: poszkodowani rolnicy złożyli wnioski o pomoc, ARiMR wypłaca pieniądze
Od 1 kwietnia rolnicy mogą korzystać z kredytów preferencyjnych

Jak podkreślają urzędnicy resortu, przepisy w zakresie zazielenienia wynikają z przepisów unijnych. „Dlatego nie jest możliwe odstąpienie od karania za nieprawidłowe wywiązywanie się z obowiązku zazielenienia obowiązującego od 2015 r.” – czytamy w odpowiedzi ministerstwa do KRIR.

Płatność za zazielenienie i wynikający z niej obowiązek dywersyfikacji upraw, dotyczy gospodarstw rolnych o powierzchni od 10 ha gruntów ornych. Stawka płatności dla zazielenienia wynosi ok. 74 euro/ha

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here