Rolnicy znów przedłużają protest

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na rolniczym miasteczku, Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski poinformował o kolejnym przedłużeniu protestu przed Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w Warszawie wraz z rolniczym miasteczkiem o 10 dni, tj. do 30 kwietnia.

 

\"rolnictwo,
 

Przewodniczący Związku Jerzy Chróścikowski podczas konferencji podkreślił, że przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej są dla rolników niekorzystne, dlatego nie można mówić o rozwiązanym problemie.

– Przepisy te skutkują tym, że każdy rolnik, który chce podjąć się tego typu przetwórstwa, musi się zgłosić do Urzędu Skarbowego, musi podlegać obowiązkowi (rejestracji), czyli uproszczonej działalności gospodarczej – mówił Chróścikowski.
Zwrócił też uwagę na zapisy ograniczające sprzedaż bezpośrednią do miejsca produkcji i targowisk odkrytych, podczas gdy wiele giełd rolniczych obecnie mieści się w halach.

– Pan minister Sawicki odpowiada cały czas, że wszystkie postulaty są zrealizowane. My mówimy, że nie, gdyż te postulaty mogłyby być zrealizowane, gdyby były uchwalone ustawy. Przypomnę, że sprawa ziemi już od dwóch lat leżała niezrealizowana w komisjach sejmowych. Teraz przyspieszono prace, ale wczoraj podano, że znowu wstrzymują prace w podkomisji Komisji Rolnictwa zajmującej się sprawami dzierżaw – dodał przewodniczący NSZZ  RI "Solidarności".

Jerzy Chróścikowski przypomniał również, że Związek wciąż apeluje do premier Ewy Kopacz o podjęcie rozmów.

Postulaty rolniczej Solidarności

Najważniejszą sprawą dla "Solidarności" RI jest uregulowanie obrotu ziemią, tak by nie trafiała w ręce cudzoziemców. Poza tym rolnicy domagają się umożliwienia im sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych z własnego gospodarstwa.

Protestujący postulują także o rekompensaty dla hodowców, którzy ponieśli straty na skutek rosyjskiego embarga, o ochronę polskiego rynku wieprzowiny, o zatrzymanie spadku cen mleka w skupie oraz o wstrzymanie importu zbóż spoza Unii Europejskiej. Chcą także ustawowego zakazu obrotu i uprawy GMO.

Czytaj także:
Rolnicza "Solidarność" przedłuża protest. "Deklaracje ministra mają charakter działań pozorowanych"
Duda obiecuje ustawę przeciwdziałającą wykupowi polskiej ziemi

Rolnicy z Solidarności przebywają w zielonym miasteczku od 19 lutego. Od tego czasu kilkukrotnie przedłużali swój protest.

Redakcja AgroNews, fot. Solidarność RI

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here