Samorząd rolniczy przeciwny zmianom w składkach dla przedsiębiorczych rolników

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych jest przeciwny zmianom w składkach dla przedsiębiorczych rolników.

Samorząd rolniczy przeciwny zmianom w składkach dla przedsiębiorczych rolników
Samorząd rolniczy przeciwny zmianom w składkach dla przedsiębiorczych rolników

W związku z doniesieniami medialnymi zapowiadającymi, że Rząd RP wkrótce rozpocznie prace nad ustawą mającą dokonać zmian w składkach ZUS, które mają polegać również na wykreśleniu z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników artykułu 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez rolników działalności gospodarczej o niewielkim rozmiarze, bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS.

Zarząd KRIR wystosował pismo do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg. W piśmie związkowcy domagają się informacji, czy takie prace rzeczywiście są prowadzone lub planowane.

Rolników nie stać na ZUS

KRIR podkreśla, że ewentualne wykreślenie Art. 5a doprowadzi w konsekwencji do tego, że rolnicy – właściciele małych wiejskich sklepów spożywczych, gospodarstw agroturystycznych, zakładów świadczących drobne usługi rolnicze, jak: zbiór płodów rolnych, uprawa ziemi, odśnieżanie czy też innych zakładów drobnych usług będą zmuszeni do ubezpieczenia w powszechnym systemie ubezpieczeń ZUS.

KRIR: Potrzebny jest większy budżet na ubezpieczenie upraw

Jeśli doniesienia medialne się potwierdzą Samorząd Rolniczy wyraża głębokie zaniepokojenie i zdecydowany sprzeciw wobec planowanych zmian. Według szacunków zmiany mogą dotyczyć około 75 tysięcy rolników, którzy dotychczas dodatkowo zarobkowali w sposób wskazany powyżej. W dużej mierze dotyczy to rolników z województw najbardziej atrakcyjnych turystycznie, gdzie rolnicy wykazują się ogromną przedsiębiorczością, prowadzoną w postaci działań o małej skali.

KRIR uważa, że wielu rolników zrezygnuje z prowadzenia dodatkowej działalności ponieważ nie będzie w stanie zarobić tyle, aby opłacać składkę ZUS, przez co w konsekwencji zmniejszą się wpływy do budżetu Państwa, co będzie skutkiem odwrotnym do zamierzonego.

Źródło: KRIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 − 2 =

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,870ObserwującyObserwuj
7,260SubskrybującySubskrybuj

Mazowsze: wścieklizna potwierdzona u psa, jenota i lisów

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu czterech przypadków wścieklizny u zwierząt dzikich oraz jednego u zwierzęcia domowego, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE