Samorząd rolniczy walczy o utrzymanie wcześniejszych emerytur dla rolników

Samorząd rolniczy domaga się utrzymania możliwości przechodzenia rolników na wcześniejszą emeryturę.

 

\"rolnictwo,

 

Kilka dni temu zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Senackiej Komisji Rodziny Polityki Senioralnej i Społecznej o wprowadzenie w ustawie o emeryturach i rentach poprawki. Chodzi o umożliwienie rolnikom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Dla kobiet miałby to być wiek 55 lat, a dla mężczyzn – 60 lat.

– Obecnie obowiązująca ustawa zapewnia rolnikom prawo do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Zapewnia to rolnikom, którzy z powodu wieloletniej ciężkiej pracy nie czują się na siłach by dalej prowadzić gospodarstwo, możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Rozwiązanie to ma również aspekt społeczny, ponieważ pozwala na objęcie gospodarstwa przez następców o statusie młodych rolników – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

16 lispopada tego roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowelizacja obniża wiek emerytalny do tego sprzed reformy, która wydłużyła i zrównała do 67. roku życia wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn. Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosić 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Zmiany obejmą zarówno osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym (ZUS), jak i rolników (KRUS).

Nowelizacja likwiduje emerytury częściowe, które miały łagodzić podwyższenie wieku emerytalnego. Aktualnie przysługują one kobietom mającym 62 lata i 35 lat stażu pracy oraz mężczyznom w wieku 65 lat z 40-letnim stażem pracy. Osoby korzystające z tej możliwości otrzymują połowę świadczenia emerytalnego, które pobierałyby przechodząc na emeryturę w wieku 67 lat. Nowelizacja zawiera przepis przejściowy związany z likwidacją emerytur częściowych. Przywraca też rozwiązanie, zgodnie z którym objęcie ubezpieczonego gwarancją otrzymania najniższego świadczenia emerytalnego będzie uzależnione od osiągnięcia 20 lat okresu składkowego dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here