Sawicki: gospodarstwo można przekazać wcześniej

– Nie trzeba czekać do osiągnięcia wieku emerytalnego, aby przekazać gospodarstwo następcom – powiedział minister marek Sawicki odpowiadając na pytania nurtujące rolników, którzy przybyli do ministerstwa na szkolenie w zakresie nowego systemu płatności bezpośrednich i nowego PROW 2014-2020.

 

\"rolnictwo,

 

Gośćmi resortu byli rolnicy z województw: wielkopolskiego i mazowieckiego. To kolejna grupa gospodarzy zapoznająca się z nowymi regulacjami.

Minister zwrócił uwagę, że w obecnej perspektywie finansowej szersze wsparcie skierowane jest do małych i średnich gospodarstw.

– Łącząc środki nie musicie tworzyć grupy. Małe gospodarstwa mogą otrzymać 60 tysięcy złotych na inwestycje, a pięciu gospodarzy to już 300 tysięcy – przypomniał minister Sawicki dodając jednocześnie, że – organizacje i zrzeszenia producentów mogą uzyskać znacznie większe środki finansowe.

– Można wówczas zbudować własne zakłady przetwórcze, ale także zakupić udziały w już istniejących – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Czytaj także:

Jakie korzyści wynikają z nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt? Komentarz eksperta
Kiedy ruszy nowy PROW?

Minister zwracał uwagę, że powstanie takich form spółdzielczych, jak np. we Francji czy w Belgii sprawia, że uczestniczący w nich rolnicy zainteresowani są przede wszystkim ceną końcowego produktu, a nie tylko surowca. Przypomniał przy tym możliwości jakie daje, wchodząca wżycie 1 stycznia 2016 roku, ustawa o sprzedaży bezpośredniej.

– Dzięki tej ustawie można przetworzyć wszystko co zostanie wyprodukowane w gospodarstwie i nie trzeba zakładać działalności gospodarczej – podkreślił minister przypominając jednocześnie, że wartość sprzedaży przetworzonych produktów może sięgać do 50 tys. złotych miesięcznie. Od tego musi być odprowadzony jedynie 2 proc.  podatek.

Rozmawiając z rolnikami z gminy Pleszew i z gminy Węgrów, minister zwracał również uwagę na niepotrzebną konkurencję polsko-polską na rynkach trzecich. Poinformował również o swojej ostatniej wizycie w ChRL. Zwrócił uwagę, że dobre, polskie produkty wysokiej jakości nie mogą być sprzedawane na tym rynku po cenach takich, za jakie są sprzedawane produkty chińskie.

– Mamy wyśmienite wyroby sektora mleczarskiego. Bardzo wysoką jakość i powinny być one sprzedawane na rynku chińskim po cenach o około 30% wyższych niż produkty miejscowe – podkreślił szef resortu.

Według ministra niezbędne jest zbudowanie takiej firmy, która zajmie się eksportem dużych partii wystandaryzowanych produktów wysokiej jakości.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here