Strategie Grains podnosi prognozy zbiorów zbóż w UE

Strategie Grains po raz kolejny podnosi prognozę unijnych zbiorów zbóż w nadchodzącym sezonie. W majowym raporcie francuska firma analityczna przewiduje, że zbiory wyniosą 310,1 mln ton. Wcześniej podawała, że będzie to 308,5 mln ton.

 

\"rolnictwo,

 

Jak informuje FAMMU/FAPA, korekta ta wynika przede wszystkim ze spodziewanego lepszego plonowania po deszczach odnotowanych w większości unijnych krajów w kilku ostatnich tygodniach. 

Strategie Grains podniosła także prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej w UE, o 1,2 mln ton do 142,6 mln ton, ze względu na sprzyjające warunki pogodowe dla upraw zbożowych. Pomimo tej dodatniej korekty oczekiwana wysokość produkcji w przyszłym sezonie w dalszym ciągu będzie o 4% poniżej rekordu z 2014 roku, wynoszącego 149,3 mln ton.

Kwietniowe i majowe deszcze korzystnie wpłynęły na wzrost zbóż w większości unijnych krajów. Wyjątkiem są takie kraje jak: Hiszpania, Węgry i Chorwacja. W tych trzech krajach występują pewne deficyty wilgotności, które powinny być monitorowane.

Ostatnia korekta odzwierciedla spodziewaną poprawę plonowania pszenicy w Niemczech, Danii, Polsce, Francji, Szwecji oraz w Republice Czeskiej.

Francuscy analitycy podwyższyli również oczekiwane zbiory jęczmienia w UE – o 0,5 mln ton do 58,6 mln ton. Pomimo tej ostatniej korekty, obecne prognozy nadal wskazują na produkcję o 3 mln poniżej zeszłorocznego wyniku.

Czytaj także:

NIK miażdży Elewarr. Zbożowa spółka pod lupą prokuratury
Spore straty w powierzchni zasiewów ozimin. Najwięcej zaorano na Warmii i Mazurach

Natomiast w przypadku kukurydzy prognozy zostały obniżone o 0,6 mln ton do 67,5 mln ton, głównie ze względu na redukcję szacunków areału w kilku unijnych krajach.

Prognozowana tegoroczna produkcja kukurydzy w Unii jest o 11% niższa w porównaniu z rekordowymi zbiorami z ubiegłego roku, wynoszącymi 75,5 mln ton.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Charles Knowles

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here