Sawicki: możecie wnioskować o pieniądze z następnej transzy

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiada, że już od dziś będzie można skorzystać z nowej transzy unijnej pomocy za embargo.

 

\"rolnictwo,
 


Z pierwszej transzy skorzystało ponad dwanaście tysięcy polskich producentów rolnych. Wszyscy, którzy przeszli weryfikację otrzymają w najbliższych dniach należne im kwoty. Od wtorku (21.10.2014 r.) możecie wnioskować o pieniądze z następnej transzy
– zachęca w liście do rolników minister.

Czytaj także:

Których zbóż jarych najwięcej? Wyniki oceny PIORiN
Rośnie liczba krów ocenianych
Sawicki o rolnikach: jesteście frajerami. Komentarze polityków i rolników
Produkcja mleka w Unii Europejskiej zwalnia
Polska nie odzyska 380 mln zł. Jest wyrok ws. systemu identyfikacji działek

W ramach nowych rozwiązań Komisja Europejska przewidziała, że wsparcie będzie rozdysponowane pomiędzy państwa członkowskie w odniesieniu do ilości poszczególnych produktów, w przypadku których miały one duży udział w eksporcie do Federacji Rosyjskiej. W przypadku Polski wsparcie będzie przysługiwało do 18 750 ton jabłek i gruszek łącznie. Ponadto, każde państwo członkowskie ma możliwość rozdysponowania wsparcia w odniesieniu do 3000 ton dowolnych produktów spośród wskazanych w tych przepisach. W opracowanych przepisach krajowych przewidziano, że ilość ta może zostać wykorzystana na operacje obejmujące: marchew, pomidory ogórki, korniszony, kapustę, paprykę słodką, kalafior, brokuły, pieczarki, śliwki, maliny i jeżyny, porzeczki, borówkę oraz winogrona. Do wsparcia będą mogły kwalifikować się operacje wycofania z rynku z przeznaczeniem na bezpłatną dystrybucję oraz operacje niezbierania plonów. Producenci indywidualni oraz organizacje producentów ubiegające się o wsparcie przed przeprowadzeniem operacji będą musiały odpowiednio wcześniej złożyć powiadomienia o takim zamiarze, ze względu na konieczność objęcia tych operacji kontrolami na miejscu.

W związku z powyższym MRiRW w trybie pilnym przygotowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem dalszych tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw w związku z zakazem ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej. Projekt ten został skierowany pod obrady Rady Ministrów i prawdopodobnie zostanie przyjęty przez Radę Ministrów na najbliższym posiedzeniu, tj. w dniu 21.10.2014r.

Jednostką odpowiedzialną za kontrole oraz przyznawanie wsparcia z tytułu przeprowadzenia ww. operacji będzie Agencja Rynku Rolnego. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia i od tego momentu będzie można składać powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia wycofania z rynku lub niezbierania.

Niezwłocznie po opublikowaniu i wejściu w życie rozporządzania Agencja zamieści:
 

  •     wzór powiadomienia, który powinien być składany przez producentów
  •     warunki uczestnictwa w mechanizmie „Dalsze tymczasowe wsparcie producentów owoców i warzyw”

Powiadomienia będą przyjmowane bezpośrednio w siedzibach Oddziałów Terenowych ARR tylko i wyłącznie na formularzach udostępnionych przez ARR nie wcześniej niż po publikacji ww. rozporządzenia.

Redakcja AroNews, fot. MRiRW, freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here