Sawicki: od 1 kwietnia produkujemy mleko bez reżimu kwotowego

1 kwietnia to pierwszy dzień, w którym europejskie rolnictwo produkuje mleko bez reżimu kwotowego – podkreślił minister rolnictwa Marek Sawicki podczas konferencji prasowej poświęconej sytuacji po zniesieniu kwot mlecznych.

 

\"rolnictwo,
 

– Do tej sytuacji rolnictwo przygotowywało się od lat. Nie mniej jednak zdecydowanie muszą przyspieszyć procesy koncentracyjne – stwierdził minister zwracając uwagę na skalę produkcji największych producentów światowych, z którymi musimy konkurować na globalnym rynku.

Przedstawiając dane dotyczące produkcji, spożycia oraz koncentracji w największych firmach minister Sawicki zwrócił uwagę na przygotowywane rozwiązania prawne, które powinny wzmocnić pozycje producentów mleka w całym łańcuchu żywnościowym.

Szef resortu rolnictwa podkreślił również konieczność zakończenia wojen polsko-polskich na rzecz wypracowania wspólnej oferty podażowej sektora w stosunku do handlu wielkopowierzchniowego, jak i w eksporcie.

Czytaj także:
Siekierski: Co po likwidacji kwot mlecznych?
Koniec z kwotowaniem mleka. Jak poradzą sobie producenci w nowej sytuacji?
Kary będą rozłożone na raty. Ale dziś producenci mleka z obawą patrzą w przyszłość – rozmowa z Dorota Śmigielską z PFHBiPM

Obecni na konferencji producenci mleka i przetwórcy zwracali uwagę, że koncentracja produkcji następuje, ale przyznali, że w obecnej chwili musi ona przyspieszyć, aby możliwy był dalszy rozwój sektora mleczarskiego.

– Jestem przekonany, że możemy, najdalej za dwa lata, osiągnąć trzecią pozycję w produkcji mleka w Unii Europejskiej – podkreślił minister Sawicki.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here