Sawicki: Polska ma najlepszy na świecie przemysł przetwórczy

– Polska żywność ma już swoją eksportową markę. Światowa Wystawa EXPO ma szansę przybliżyć nas do kolejnego rekordu – powiedział minister Marek Sawicki, który na początku czerwca przebywał w Mediolanie na Światowej Wystawie EXPO 2015.

\"rolnictwo,

 

 
– Chcemy aby export produktów rolno-spożywczych pobił w tym roku ubiegłoroczny rekord – dodał minister – chcemy, aby udział tego segmentu w całym naszym eksporcie wzrósł z obecnych 13 proc. do 15 proc. i wszedł na drugie miejsce wyprzedzając przemysł chemiczny.
 
Polska żywność na światowych stołach
Podczas trwającej obecnie wystawy światowej EXPO 2015 w Mediolanie odbyło się Międzynarodowe Forum Rolnicze. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu ministrów rolnictwa z różnych krajów świata. 
 
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, występując na nim zwrócił uwagę, że Polska 11 lat temu była importerem netto, a teraz jest znacznym eksporterem żywności.
 
– Zwiększyliśmy jej produkcję o 40 proc. Obecnie 30 proc. naszej żywności eksportujemy do ponad 170 krajów świata – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa. 
 
– Ziemia rolnicza jest w rękach chłopskich, średnia powierzchnia gospodarstwa to 10 ha. W tych gospodarstwach mamy bioróżnorodność, reżimy jakości, produkcję zgodną z wymogami środowiska oraz z wymogami konsumenckimi. Racjonalnie zainwestowaliśmy w modernizację przemysłu przetwórczego dzięki funduszom Unii Europejskiej. To recepta na nasz sukces. Śmiem powiedzieć, że dzięki dobrze wydanym funduszom unijnym mamy najlepszy na świecie przemysł przetwórczy, o czym najlepiej świadczą wyniki jego eksportu – powiedział minister Sawicki zwracając się do uczestników mediolańskiego forum.
 
Zmniejszyć marnotrawstwo żywności
 
Szef polskiego resortu rolnictwa poruszył również problem marnotrawstwa żywności na świecie.
 
– Szacuje się, że w krajach trzeciego świata brak przemysłu przetwórczego oraz nowoczesnego przechowalnictwa i chłodni powoduje, że nawet 50 proc. żywności, która zanim trafi na stoły konsumentów jest tracone – podkreślił minister Sawicki.
 
– Z kolei w bogatych krajach europejskich, poprzez nadmierne zakupy, nawet 30 proc. żywności ląduje w śmietnikach – dodał minister.
 
– Te dwa aspekty pokazują, w kontekście problemu światowego głodu, jakie działania powinniśmy podejmować aby poprawić los miliardów ludzi głodujących na świecie – zwrócił uwagę polski minister rolnictwa.    
 
W opinii ministra Marka Sawickiego, np. z punktu widzenia bogatych państw europejskich, widziałby ich rolę w inwestowaniu w przetwórstwo, przechowalnictwo i w nowoczesne chłodnie właśnie w tych krajach trzecich.
 
Ogromny potencjał polskiego przemysłu rolno-spożywczego
Oprócz udziału w Międzynarodowym Forum Rolniczym, które towarzyszy Światowej Wystawie EXPO 2015 w Mediolanie, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się także z dziennikarzami relacjonującymi to najważniejsze wydarzenie w światowym kalendarzu wystaw.
 
Minister podkreślił, że w ubiegłym roku, pomimo trudnej sytuacji spowodowanej rosyjskim embargiem, nadwyżka eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła 6,6 mld euro.
 
– W I kwartale bieżącego roku ta nadwyżka wyniosła już 1,7 mld euro, co oznacza 20 proc. wzrost – poinformował minister, dodając, że – to obrazuje ogromny potencjał polskiego przemysłu rolno-spożywczego, ale jednocześnie musimy pamiętać, że sukces nie jest dany raz na zawsze.
 
Minister Sawicki podkreślił, że polscy przedsiębiorcy muszą nauczyć się współpracować i nie mogą tworzyć sztucznej konkurencji polsko-polskiej na zagranicznych rynkach.
 
– Trzeba budować, np.: przy pomocy Warszawskiej Giełdy Towarowej platformy sprzedażowe – zaproponował szef polskiego resortu rolnictwa.
Według ministra nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli zaproponować wspólną ofertę międzybranżową – jak chociażby grupy towarów drób, wieprzowina, wołowina.
 
– Czujemy się bardzo mocni na rynkach Unii Europejskiej, dokąd trafia około 80 proc. naszego eksportu produktów rolno-spożywczych, ale nie możemy zapominać o rynkach bardziej egzotycznych – afrykańskich oraz azjatyckich – powiedział minister.
 
Od 1 maja do 31 października w Mediolanie odbywa się EXPO 2015. Od początku Wystawy polski pawilon odwiedziło już ponad 100 tys. gości. Głównym założeniem ekspozycji jest promocja polskiej żywności. Dlatego w ubiegłym tygodniu organizatorzy rozdawali rogale świętomarcińskie i jabłka łąckie. A od początku wystawy goście zjedli prawie 3 tys. kg polskich jabłek. 

Redakcja AgroNews, fot. www.expo.gov.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,517ObserwującyObserwuj
5,430SubskrybującySubskrybuj

#HodowcyRazem: Produkty zwierzęce niezbędnym składnikiem diety

Rzekoma szkodliwość produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, jest jednym z najczęściej pojawiających się argumentów organizacji pseudoekologicznych. Mięso oskarża się o to, że nie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE