– Ze składaniem wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników nie należy czekać zbyt długo. Rolnicy mają co prawda na to dwa miesiące (wnioski są przyjmowane do 15 maja – przyp. red.), ale złożone wcześniej wnioski już podlegają ocenie formalnej i jeśli są prawidłowe – wcześniej trafiają do wypłaty – powiedział na antenie TVP Info Marek Sawicki, minister rolnictwa.
15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o płatności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej: od rolników o unijne dopłaty bezpośrednie, dopłaty z tytułu gospodarowania na terenach górskich (ONW) oraz o tzw. płatności rolnośrodowiskowe za 2012 r.
W tym roku na dopłaty bezpośrednie przeznaczy ponad 3 mld euro. Wnioski można składać do 15 maja w regionalnych oddziałach ARiMR oraz przez internet.
Jak informuje TVP Info, „Minister rolnictwa na antenie TVP Info tłumaczył, że w tym roku w sposobie przyznawania dopłat zaszły pewne zmiany. – W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadzamy jakościową dopłatę dla producentów tytoniu, dopłaty oddzielone od produkcji tytoniu i owoców przenosimy z Agencji Rynku Rolnego do ARiMR, można to będzie składać na jednym wniosku – mówił Marek Sawicki.
– Rozszerzamy o dwa województwa program wsparcia dla hodowli owiec, tych naturalnych kosiarek, które utrzymują użytki zielone w stanie zagospodarowania. Do tej pory o „wsparcie” mogli ubiegać się rolnicy zamieszkujący w pasie pięciu województw na południu Polski, teraz rozszerzamy program o województwo świętokrzyskie i łódzkie – dodał minister. – Jednocześnie płatności do owoców miękkich będą miały charakter płatności „oddzielonych”. Czyli ci, którzy mieli dopłaty w roku 2008 będą mieli kontynuowane dopłaty, ale nie będzie to związane z bezpośrednią produkcją – mówił.
Minister Sawicki przypomniał także, że wnioski o dopłaty można także składać w Internecie. – Trzeba w swojej agencji, w oddziale powiatowym zgłosić się po odpowiedni login – mówi . Elektroniczny formularz wniosku został tak przygotowany, że identyfikuje błędy powstałe podczas jego wypełniania i informuje o tym, a jeżeli pomyłka nie zostanie usunięta, nie pozwala na wysłanie dokumentu. – Wniosek trzeba składać co roku, ale już od 15 stycznia ARiMR wysyłała rolnikom wnioski spersonalizowane. Jeśli dane się nie zmieniły, wniosek jest praktycznie gotowy. Wystarczy go podpisać – podkreślał Marek Sawicki.
Polityk powiedział także, że w tym roku na dopłaty przeznaczone jest 3,4 miliarda euro. – Dziś trudno powiedzieć, ile to będzie złotych. Wszystko zależeć będzie od kursu euro, przypomnę jednak, że w 2011 roku mieliśmy na ten cel 14,5 miliarda złotych, a w 2010 roku – tylko 12,5 miliarda złotych – mówił.
Należy jednak pamiętać, że przyjęcie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dopłaty. – Wnioski podlegają kontroli pod względem formalnym, potem wybranych 5 proc. gospodarstw jest odwiedzanych i dopiero po weryfikacji wnioski są kwalifikowane do dopłat – zaznaczył minister. "
Źródło: TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu