Sawicki: Wnioski wcześniej złożone, szybciej trafią do wypłaty

– Ze składaniem wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników nie należy czekać zbyt długo. Rolnicy mają co prawda na to dwa miesiące (wnioski są przyjmowane do 15 maja – przyp. red.), ale złożone wcześniej wnioski już podlegają ocenie formalnej i jeśli są prawidłowe – wcześniej trafiają do wypłaty – powiedział na antenie TVP Info Marek Sawicki, minister rolnictwa.

15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o płatności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej: od rolników o unijne dopłaty bezpośrednie, dopłaty z tytułu gospodarowania na terenach górskich (ONW) oraz o tzw. płatności rolnośrodowiskowe za 2012 r.

W tym roku na dopłaty bezpośrednie przeznaczy ponad 3 mld euro. Wnioski można składać do 15 maja w regionalnych oddziałach ARiMR oraz przez internet.

Jak informuje TVP Info, „Minister rolnictwa na antenie TVP Info tłumaczył, że w tym roku w sposobie przyznawania dopłat zaszły pewne zmiany. – W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadzamy jakościową dopłatę dla producentów tytoniu, dopłaty oddzielone od produkcji tytoniu i owoców przenosimy z Agencji Rynku Rolnego do ARiMR, można to będzie składać na jednym wniosku – mówił Marek Sawicki.

– Rozszerzamy o dwa województwa program wsparcia dla hodowli owiec, tych naturalnych kosiarek, które utrzymują użytki zielone w stanie zagospodarowania. Do tej pory o „wsparcie” mogli ubiegać się rolnicy zamieszkujący w pasie pięciu województw na południu Polski, teraz rozszerzamy program o województwo świętokrzyskie i łódzkie – dodał minister. – Jednocześnie płatności do owoców miękkich będą miały charakter płatności „oddzielonych”. Czyli ci, którzy mieli dopłaty w roku 2008 będą mieli kontynuowane dopłaty, ale nie będzie to związane z bezpośrednią produkcją – mówił.

Minister Sawicki przypomniał także, że wnioski o dopłaty można także składać w Internecie. – Trzeba w swojej agencji, w oddziale powiatowym zgłosić się po odpowiedni login – mówi . Elektroniczny formularz wniosku został tak przygotowany, że identyfikuje błędy powstałe podczas jego wypełniania i informuje o tym, a jeżeli pomyłka nie zostanie usunięta, nie pozwala na wysłanie dokumentu.Wniosek trzeba składać co roku, ale już od 15 stycznia ARiMR wysyłała rolnikom wnioski spersonalizowane. Jeśli dane się nie zmieniły, wniosek jest praktycznie gotowy. Wystarczy go podpisać – podkreślał Marek Sawicki.

Polityk powiedział także, że w tym roku na dopłaty przeznaczone jest 3,4 miliarda euro. – Dziś trudno powiedzieć, ile to będzie złotych. Wszystko zależeć będzie od kursu euro, przypomnę jednak, że w 2011 roku mieliśmy na ten cel 14,5 miliarda złotych, a w 2010 roku – tylko 12,5 miliarda złotych – mówił.

Należy jednak pamiętać, że przyjęcie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dopłaty. – Wnioski podlegają kontroli pod względem formalnym, potem wybranych 5 proc. gospodarstw jest odwiedzanych i dopiero po weryfikacji wnioski są kwalifikowane do dopłat – zaznaczył minister. "

Źródło: TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here